Čelenka ze zbytků látky

Krásný den všem, kdo sledují náš blog. Dnešní článek nebyl vůbec v našem seznamu plánovaných článků, ale třeba právě proto potěší. Jako vždy, když mě napadne něco neplánovaného ušít, má to být snadné, rychlé, no prostě téměř „udělat se samo“. Věřte, že můj první pokus čelenky takový nebyl.

Myšlenka byla velice jasná – čelenka na uši ze zbytků úpletu a fleece. Vše šlo hladce. Změřit hlavu, nakreslit střih, najít zbytky a foťák, uklidit stůl, střihnout, šít. Paráda, vše se daří. Nyní přichází okamžik zvratu – protočení čelenky lícem ven a finální urovnání. No a ono nic, prostě to nejde tak jak jsem chtěla, ale přece to nevzdám, tak to pářu tady a kousek tady a pořád otáčím…a pořád nejsem tam, kde jsem chtěla.

Po chvilce bádání, kde je chyba a rovnání svého už tak zmuchlaného výtvoru uznám, že můj postup nejde a jdu párat (nemám ráda párání), ale čelenka bude! Při párání mi hlavou projede tunelový nákrčník! Ten se skládá ze stejných dílů a před časem na něj Barča udělala i video! Kouknu na video a je to vše jasné, škoda, že to nebylo před hodinou :o). Takže čelenka je na světě.

V popisu níže najdete střih na variantu s obloučkem na uši, ale čelenka může být i rovná. Střih na čelenku je pro obvod hlavy 56 cm a je spíše volnější.

Co budeme potřebovat:

  • Střih
  • Zbytky látky – úplet a fleece. Každé 56 x 14 cm

Začínáme:

Podle střihu připravíme jeden díl z úpletu a druhý z fleece.

Díly položíme lícem na sebe, vyrovnáme a sešpendlíme.

Horní a spodní stranu prošijeme. Šijeme pružným stehem (kdo nemá, stačí úzký cik cak). Pozor: V horní rovné straně necháme cca 5 cm nesešitých. Na začátku a konci zapošíváme.

Díly protočíme lícem ven a vyrovnáme.

Nyní spojíme krátké strany. Přetáhneme konce tunelu k druhému konci. Na nás kouká rubová strana.

Vyrovnáme konce. K sobě doléhají lícové strany. Švy složíme na jednu stranu.

Kolem dokola sešijeme. Válec je úzký, tak je snazší jej šít „zevnitř“ (patka stroje je uvnitř válce).

Nesešitým otvorem v dlouhé straně protočíme lícem ven.

Vyrovnáme, otvor v ruce zašijeme skrytým stehem a máme čelenku.

A že to nebylo rychlé a snadné :o).

Děkujeme, že šijete a objevujete s námi.

Dáša

Dáša (mamas)
Spoluzakladatelka projektu Šijte s námi. Žena, která si jde za svými sny. Máma dvou báječných dětí, partnerka skvělého muže. Spolu s Bárou svým tvořením, psaním podrobných návodů a sdílením zkušeností motivuje ostatní ženy a dodává jím odvahu pustit se do věcí, o kterých neměly tušení, že by je mohly zvládnou.
Komentáře
  1. Adri napsal:

    Perfektne, uzasny postup a vo vysledku sa mi podaril krasny darcek pre kamosku za minimum casu. Pouzita vrchna teplakovina ma reflexny vzor takze bude v tme svietit ako hviezda xixixixixi. Dakujem.

  2. Honza Dědek napsal:

    Na tu fintu, jak to nakonec sešít a protáhnout ven, bych nepřišel. Díky!

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů