Šitá abeceda – didaktická hračka

Mám ráda látkové hračky, kdo sleduje náš blog, tak si toho asi všiml. Šimon má věk na tyto hračky, tak toho využívám. Ráda tvořím pro daný okamžik a konkrétní osobu. Poznáváme písmenka, skládáme písmenka a jedna sada abecedy nestačí! Tento projet trénuje trpělivost, stačí šít podle čáry a stříhat, takže ho mohou vyzkoušet i  šicí začátečníci. Já až tak trpělivá nejsem, ale nedokonalosti dělají krásu ruční výroby.

Měla jsem představu, že najdu látku s jemným vzorem, který bude orientovaný – drobné kytičky, aby bylo jasné, jak mají být písmena orientovaná. Ale našla jsem pouze vzor s kočkami. Z rubové strany jsou písmena jednobarevná. Je však na vás, zda zvolíte vzor nebo uni barvu. Uni barva může nechat více vyniknout tvar písmene.

Aby písmena měla objem, použila jsem čtyři vrstvy materiálu – lícová a rubová strana bavlněné látno, pod lícové plátno výztuhu netkanou textilie a střed fleece.

Na okraj jsem použila entlovací nůžky, ale pokud nemáte, ani rovná hrana není špatná. Malé výstřihy jsem dělala rovnými nůžkami.

Písmena abecedy si můžete vytvořit podle své představy. Zde najdete připravená písmena abecedy i čísla k vytisknutí. Připravte si tedy papírové šablony písmen a materiál.

Na lícovou stranu vrchní látky nakreslete obrys písmen. Já jsem použila tužku na textil.

Vytvořte sendvič materiálu. Na podložku položte lícovou stranou dolu spodní látku. Na ni položte fleece, dále výztuhu a nahoru lícovou stranou k vám látku s nakreslenou abecedou. Sešpendlete.

Prošijte všechny vrstvy podle čáry. Začínejte na rovné straně písmene. Nezačínejte v rohu. Na fotce šiji „I“ začínám tedy prošívat na pravé straně.

Šijte až do vrcholu. zde nechte jehlu v látce, zvedněte patku a látku otočte o 90°.

Šijeme krátkou stranu. Opět v rohu necháme jehlu v látce, zvedneme patku a otočíme látku.

Takto pokračujeme až do místa začátku šití. Přejedeme pár stehů přes počátek šití a zapošijeme – několik stehů tam a zpět.

Postupně prošijeme všechny písmena. Rovná písmena jsem šila stehem délky 3 mm, u písmen s obloučkem jsem délku stehu zmenšovala až na 1 mm. Takto vypadají písmena prošitá z lícové strany.

Prošitá písmena z rubové strany.

Stopy po tužce obrysu jsem vykartáčovala.

Písmena vystřihneme. Použila jsem entlovací i rovné nůžky.

K základní abecedě můžete ušít i písmena s diakritikou.

Takto vzniklo Ú a Ů. Nejprve jsem prošila samostatně a poté jsem cik cak stehem vytvořila spojovací můstek.

K abecedě se hodí i čísla.

A kam s abecedou? U nás je v kufříku, ale kdo má ještě sílu může ušít pytlík.

Líbí se Vám naše abeceda? Těšíme se na komentáře.

Klidný březen a šijte s námi.

Dáša

 

Dáša (mamas)
Spoluzakladatelka projektu Šijte s námi. Žena, která si jde za svými sny. Máma dvou báječných dětí, partnerka skvělého muže. Spolu s Bárou svým tvořením, psaním podrobných návodů a sdílením zkušeností motivuje ostatní ženy a dodává jím odvahu pustit se do věcí, o kterých neměly tušení, že by je mohly zvládnou.
Komentáře
 1. Zuzana Pospíšiloá napsal:

  Dobrý den, netřepí se kraje? Přemýšlím nad teplákovinou, myslíte, že plátno je lepší? Děkuji.

  • Dáša (mamas) napsal:

   Dobrý den, u nás se okraje zatím netřepí, ale neprala jsem. Pokud se plátno vyztuží nažehlovací výztuhou, zpevní se tím i okraj. Je možné okraj obšít hustým cik cak stehem, ale na to já nemám trpělivost :o). Teplákovina, proč ne, jen aby nebyla „měkká“ a „nehrnula“ se pod strojem v obloucích písmenek. Dáša

 2. Pavlína napsal:

  Prosím, kde by byly ke stažení písmenka a čísla?? Děkuji, P.

  • Bára (mamas) napsal:

   Dobrý den, Pavlíno, pod 4. fotografií je odkaz, na něj klikněte, zadejte e-mail a budete přesměrována na stránku, kde jsou ke stažení všechny naše střihy zdarma včetně šablonky na písmenka. Stačí kliknout na obrázek písmen a šablona se vám zobrazí. Pěkný den, Bára

 3. Líbí se mi abeceda ,ty entlovací nůžky jsou super ,ale chtěla bych to asi vycpat víc , zítra musím pro nůžky 🤣

 4. Simona Beranová napsal:

  Dobrý den, rada bych se zeptala, kde jste koupila tu vrchní látku., je dokonalá.
  Moc děkuji za odpověď

 5. Hana napsal:

  Dobrý den, moc děkuji za super návod, mám ráda didaktické hračky a tuto abecedu musím ušít! 🙂 Ale jsem úplný začátečník, tak bych se chtěla zeptat, doma mám jen bavlněné plátno, netkanou textilii seženu všude, ale nemám fleece a nechce se mi čekat, než by přišel po objednání na internetu. Šlo by to složení látek na sebe změnit například dát místo fleecu další vrstvu netkané textilie nebo bavlny? Nebo mám radši objednat fleece? Předem moc děkuji za odpověď. Hana

  • Dáša (mamas) napsal:

   Dobrý den, netkaná textilie slouží na zpevnění, fleece dodává objem, aby se s písmeny lépe manipulovalo. Koukněte, zda doma nemáte mikinu nebo deku, kterou by se dalo použít. Je vhodný materiál, který se nebudeme moc třepit po ustřižení, můžete zkusit i teplákovinu. Pokud použijete dvě vrstvy netkané textilie, budou písmenka jen více tenká jako papírová, ale určitě poslouží i tak. Vyzkoušejte ušít jedno písmenko a uvidíte, zda jste s výsledkem spokojená nebo kouknete po jiném materiálu. Hezké tvoření Dáša

 6. Božena Leharová napsal:

  Dámy, díky za šablonu abecedy, mám ji staženou a v nejbližších dnech písmenka ušiji. Budou ,prosím, k dispozici, ke stažení i čísla?
  Díky.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů