Infinity scarf – nekonečná šála: rychlý projekt pro začátečníky

Ráda nosím kolem krku různé šátky a šály, ale ne vždy na krku drží tak, jak bych si představovala. Zejména, pokud jsou z nějakých lehčích, viskózových a kluzkých látek. Řešením pro tento případ je infinity scarf nebo-li nekonečná šála. Nemá konec a tak u ní nehrozí, že se vám rozmotá a pak podivně visí kolem vašeho krku.

Navíc je to supr jednoduchý a rychlý projekt vhodný i pro začátečníky.

Co je potřeba:

Látka na šálu – cokoliv, co se vám líbí, je to příjemné na dotek a máte chuť si to omotat kolem krku. V e-shopech sáhněte třeba po bavlněném voálu, bavlně lehčí gramáže, bavlněném saténu, popelínu, gázovině či nějakých pěkných šatovkách.

Na ušití dvakrát omotané šály počítejte spotřebu 120 x 60 cm. Pokud máte rádi šálu raději volnější sáhněte i po šířce 130 cm. Pokud máte nějakou designovku šíře 110 cm, i tu lze použít, ale počítejte s tím, že omotávání už bude hodně na těsno.

Samozřejmě si můžete udělat šálu objemnější a zvolit pruh látky širší, než doporučených 60 cm.

Jak na to:

Ustřihneme si obdélník látky široký 120 cm a dlouhý 60 cm.

Obdélník složíme podélně na půl, lícová strana je uvnitř. Dlouhé strany k sobě srovnáme, sešpendlíme a sešijeme. V průběhu šití necháme někde cca 10 cm nesešitých na pozdější protočení šály na lícovou stranu.

Sešitý tunel otočíme na lícovou stranu a protočíme do sebe, jako bychom chtěli zahnout rukáv. Lícová strana se nám schová uvnitř a protáčíme tak dlouho, až se nám potkají kratší strany.

Tyto krátké strany na sebe srovnáme, sešpendlíme a po celém obvodu sešijeme.

Najdeme si otvor, který jsme si nechali při šití dlouhých stran nesešitý.

A přes tento otvor šálu protočíme na lícovou stranu.

Skrytým stehem otvor na protočení zašijeme.

Zde je ukázka, jak se šije skrytým nebo-li matracovým stehem.

Šálku už pak jen srovnáme a můžeme vyrazit.

Věřím, že se vám teď na jaře budou šálky hodit a užijete si s námi jednoduché a rychlé šití.

Mějte klidné dny.

Bára

Bára (mamas)
Spoluzakladatelka projektu Šijte s námi. Žena, kterou baví život, máma dvou báječných dětí, manželka skvělého muže. Spolu s Dášou svým tvořením, psaním podrobných návodů a sdílením zkušeností motivuje ostatní ženy a dodává jím odvahu pustit se do věcí, o kterých neměly tušení, že by je mohly zvládnout.
Komentáře
  1. Pavlína napsal:

    Dobrý den, děkuji za návod na šálku. Jen bych se chtěla zeptat, jak matracový steh správně a hezky zakončit. Již jsem ho několikrát použila, ale se zakončením vždycky bojuji. Děkuji

    • Bára (mamas) napsal:

      Dobrý den, Pavli, matracový zakončuji stejně, jako jakýkoliv jiný ruční steh, tedy před dotažením posledním stehu protáhnu šicí nit smyčkou, po dotažení se těsně u látky vytvoří jakoby malý uzlík, který bude bránit párání a jehlou s nití v místě uzlíku zajedeme do rubu (tentokrát tedy do šály) a vyjedeme někde jinde, např. 10 cm od šitého místa, přiměřeně utáhneme, aby šité místo zůstalo pěkné, nepokroucené, ale uzlík se zatáhl trochu do rubu a jehlu s přesahující nití ustřihneme. Uvnitř šály nám zůstane konec nitě cca 10 cm i více, který nebude mít tendenci začít se párat. Snad je popis trochu srozumitelný. 🙂 Pěkný den. Bára

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů