Podzimní venkovní dekorace třeba z betonu

Krásný podzimní den. Po období dešťů opět svítí slunce, ale bohužel dle doporučení se máme držet doma. Takže dnešní článek vás může inspirovat k podzimnímu tvoření a věřím, že vám i vesele pohladí duši. Dýně a akce beton proběhl už loni, ale k vám se dostává až dnes, protože dýně přečkaly i zimu. A mohu napsat, dýně jsou věčné (věřím, že i diamanty, ale ty nemám :o)

Už delší dobu jsem obdivně shlížela videa, jak si vyrobit věci z betonu a loni koncem září jsem se rozhodla pro jejich vyzkoušení.

No musím napsat, že beton mě už podruhé v životě překvapil. První překvapení jsem zažila před mnoha lety, když jsem po několika týdenním čekání na zabetonování části nohy od zahradního sušáku, z důvodu, že nemáme beton, cestou z práce zastavila v hobby marketu a chtěla jej koupit. Znáte to, rychlý nákup. Koupím beton a pojedu, ani vozík si neberu. No on ten pytlík betonu má 30 kilo! A menší se prý nedělá. Ani se neptejte, jinak uslyšíte: „Paní, to není mouka.“ Cha, ale s betonem jsem odjela, jiný prodavač mi jej naložil i do auta. (Poznámka: na zabetonování protikusu, do kterého se zasouvá noha sušáku nikdy nedošlo, neboť se už doma nenašel. Vyřešila to do země zatlučená lešenářská trubka, která slouží dodnes.) Takže rada číslo jedna – nechte si betonovou směs koupit a dopravit na místo zpracování.

Plná odhodlání a elánu jsem se tedy dala na výrobu betonových dýní, misek i obalů na květináče. Moje představa, co všechno vytvořím z jednoho pytle betonové směsi byla neskutečná. Vše je přece snadné směs se smíchá s vodou. Poměr jsem z obalu nedokázala vyčíst… už jen po otevření pytle se z něj práší, a co pak při míchání s vodou. Takže rada číslo dvě – dělejte s betonem nejlépe venku.

A to míchání… je super mít pořádný kýbl a alespoň zednickou lžíci. Je to dřina, není to jako mouka a už chápu, proč jsou zedníci špinaví a používají míchačku. Já jsem pořád sypala a přisypávala a míchala a elán i nadšení mě opouštělo. Vůbec to nebylo tak snadné jako na videu!  Má představa, že jedním pytlem se dá vybetonovat náměstí, měla hned reálnou představu, že to náměstí musí být pidi. Rada tři – nechte si beton správně namíchat :o), jinak se nadřete a výsledek se nepovede. Od této fáze se už nedá bez dalších rukou fotit. Já špinavá a všude beton.

Toto byl můj výsledek.

Další postup je „jednoduchý“. Betonovou směs necháte ztuhnout v požadované formě.  Misku či obal na květináč tak, že směs nalejete (napatláte) mezi dvě misky a horní zatížíte. Já si připravila i bublinkovou fólii, aby obal měl strukturu :o). U venkovních obalů na květiny je dobré mít ve dně odtokový kanálek. Proto na dně leží kelímek (neměla jsem nic menšího). Do hotového obalu pak vkládám plastový květináč s podmiskou. V podmisce se drží voda a ostatní po deštích odteče.

Ruce – směs dáte do rukavic a položíte do misky, aby měly sevřený tvar.

Dýně – směs naplníte do silonových punčoch a svážete provázkem. Tvar a velikost si určíte vy. Necháte vyschnout a vyndáte, spíše odlepíte punčochu.

Z prvního zpracovaného pytle betonové směsi jsem toho moc nevytvořila. Něco neztuhlo nebo se rozdrolilo. Špatný beton!

Dostala jsem radu (od muže) přidej tam lepidlo….

Druhý pokus …muž koupil lepidlo i namíchal směs.

S lepidlem je směs hladší. Na fotce níže je to horní a spodní dýně.

Výsledek není ideální, ale jsou naše. Jako stopku, jsem tavnou pistolí přilepila přírodní šňůru. Pozor lepidla je potřeba poměrně dost a není možné dýně zvedat za šňůru.

A takto vypadají dýně po roce stráveném venku. Když není podzim, nechávám je ve výklenku, kde jsou vystaveny počasí. Přečkaly zimu a nerozpadly se. Byl to projet plný poznání a musím potvrdit, že beton opravdu není mouka :o). Sama se už do míchání betonu nepustím!

A takto to vypadá, když dětem opakovaně říkáte, ať se schovají, že budete fotit :o).

Lucerničky

Na ty potřebujete velkou sklenici (pokud na ní bude pršet s víčkem), LED svíčku s časovačem a přírodniny. Svíčky s časovačem jsem koupila s nákupem potravin v Penny, jsou na dvě malé tužkové baterie a jedna stála padesát korun. Časovač funguje tak, že od doby, kdy jej zapnete svíčka svítí šest hodin, pak osmnáct hodin nesvítí. Takže každý den se ve stejný čas rozsvítí a svítí šest hodin. Baterie jsem měnila okolo Vánoc, kdy jsem lucerny použila na vánoční výzdobu.

Na dno sklenice dejte květináč, na který postavíte svíčku. Takto svíčka nebude příliš utopená.

Na svíčce nastavte časovač, postavte do sklenice na květináč a obsypte kukuřicí, kaštany, ořechy…

Modré květináče – recy věci

Toto jsou staré ošklivé kýble, které jsem našla v zahradním domku. Jsou prorezlé, takže se v nich nedrží voda, jinak bych je opatřila odtokovou dírou.

Kýble jsem umyla jak to nejlépe šlo.

A natřela modrou barvou (Balakryl).

Na dno jsem opět postavila otočené plastové květináče a na ně kytky v květináči. Kytky nejsou tak utopené a nemusí být ve velkém květináči.

Okolí jsem doplnila dřevěnou vatou, kterou jsem si schovala z došlého balíku, kde byla jako výplň.

A jaké jsou Vaše podzimní dekorace? A zkoušeli jste tvořit z betonu? Těším se na fotky v galerii a vaše komentáře.

Mějte klidný a zdraví plný podzim.

Dáša

Dáša (mamas)
Spoluzakladatelka projektu Šijte s námi. Žena, která si jde za svými sny. Máma dvou báječných dětí, partnerka skvělého muže. Spolu s Bárou svým tvořením, psaním podrobných návodů a sdílením zkušeností motivuje ostatní ženy a dodává jím odvahu pustit se do věcí, o kterých neměly tušení, že by je mohly zvládnou.
Komentáře
 1. Katka napsal:

  Dobrý večer holky,tak letos se mi nepodařila sehnat dýně ( tedy než jsem se rozhoupala žádná už široko daleko nebyla) a jak vidím ty vaše, tak už snad ani příští rok žádnou shánět nebudu.Ty vaše jsou parádní!! A vaše střihy doporučuju všem, co i jenom trochu udrží jehlu v ruce. Moc vám fandím a děkuju 🙂🍀.Zdraví Katka

  • Dáša (mamas) napsal:

   Katko, moc děkujeme. Zrovna včera jsem dýně přesouvala do výklenku, aby bylo místo pro zimní výzdobu. Beton drží, ale provaz je po druhé sezóně na výměnu. Ať se jedou beton-výrobky povedou! Dáša

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Střihy a návody v e-shopu
 • Rubriky
 • Co nás baví…

  Učit vás nové věci:

  průvodce švydlenky začátečnice

  Látky nás baví nakupovat tady:

  mamtex.cz

 • Nejnovější komentáře
 • Nejnovější příspěvky
 • Archivy
 • Jsme na facebooku
 • KDE RÁDY NAKUPUJEME!

  Vše z galanterie tady:

  Stoklasa


  A když se nám nechce šít :-), tak tady:

  Tchibo

 • Kde utrácíme, protože si nemůžeme pomoct :-)

  Za galanterii tady:


  Za pěkné věci tady:

 • Inspirace, co je potřeba dětem ušít je třeba tady: :-)