Dederon – materiál s tradicí

Znáte materiál jménem dederon? Pokud ne, ráda bych vám jej dnes představila. Už před nějakým časem mi na tváři vyvolal úsměv právě dederon, na který jsem narazila v látkovém internetovém obchodě látky Mráz. Řekla jsem si, ono se to stále vyrábí, ještě pořád? Pojem dederon mám totiž spojený s babičkou, ale abych začala pěkně od začátku.

Dederon je látka – umělina – 100% polyamid. Její vrchol byl v 70. a 80. letech minulého století. Pokud stále nevíte, tak je to materiál, ze kterého se vyrábělo vše a i dnes se stále vyrábí propínací zástěry určené na doma či úklid.

Obrázek zdroj Kars.cz 

Vše začalo po válce, kdy nebylo nic a lidé pracovali naplno ve všech oblastech, aby bylo lépe. Tak na svět přišlo v roce 1947 i syntetické vlákno silon.  (Jeho autor Otto Wichterle navázal na výzkumy amerických vědců, kteří již ve 30. letech 20. století vyrobili první syntetické vlákno, později známé jako nylon (zdroj www.vcm.cz)). V roce 1950 vznikl závod Silon, který funguje do dnes. Silonové vlákno se nejprve začalo používat pouze na punčochové zboží (silonky známe všechny), ale později proniklo i do běžného šatníku – košile, šaty, kalhoty. Silon se málo mačká, je pevný, dobře se barví, rychle se suší. Měl nahradit hedvábí. Ale bohužel je neprodyšný. Přesto se jeho výroba rozjela ve velkém a lidé byli rádi, že něco mají.

Šaty, které jsem našla v krabici s dederonem.

Nejen u nás, ale i v dalších zemích se rozmohly polyamidové materiály. V Německu se obdobně vyráběl materiál perlon (západní Německo) a dederon (NDR). Zde už náš název dederon. V roce 1946 byl v Aši založen národní podnik Továrna stávkového zboží (poté se začalo užívat označení Tosta), který měl výrobní závody v několika městech západních Čech. V těchto závodech se polyamidový materiál nejen vyráběl, ale i zpracovával. V některých závodech se šily koncové výrobky. Plánovalo se a vyrábělo „ve velkém“. V 70. letech velké série z levných materiálů. V 80. letech začínají vznikat družstva a tím přichází na řadu menší série a začíná se koukat i na materiál.

Moje babička v jednom takovém podniku pracovala. A aby byla produkce ještě podpořena, pracovalo se v úkolové mzdě. Takže čím více vyrobíte, tím více si vyděláte. Babička říkala, že to nebylo nic pro ni, jako pro „poctivku“. Zaměstnanci si mohli koupit zmetky či přebytky chybně plánované výroby. A tak mám svoje dederonové dědictví. Jsou to třeba zadní díly s vyšitými dírkami na knoflíky, křivě sešité záševky, jen pravé díly halenek, pásky, které se minuly v počtu. A tak mě překvapilo, že se dederon stále vyrábí. U nás se tento materiál vždy nazýval dederon a nevím, zda to bylo blízkostí výrobního závodu v NDR.

Zadní díl haleny s vyšitými dírkami.

Asi prostřihy.

Pásek

Sešité pásky. Líc.

Rub.

Pokud si představím dobu, kdy nebylo běžné mít doma pračku a žehličku na elektriku. Lidé měli fyzicky náročnou práci v továrně a žádné další vymoženosti dnešní doby, věřím, že materiál, který se nemačkal, nežehlil, dal se vyprat v ruce, rychle schnul a byl dostupný byl požehnání.

Dederon je ale materiál, který je neprodyšný a není tedy vhodný na oblečení. Je dobré ho vnímat spíše jako technickou tkaninu. Je lehký, pevný a stálobarevný. Není nasákavý, rychle schne (voda spíše steče), je poloprůsvitný.  Dnes se vyrábí jednobarevný (v metráži jsem na vzorovaný nenarazila). Jeden metr stojí od 49 Kč po cca 100 Kč. Dříve se vyráběl v pestrých vzorech a jak vidíte i po minimálně třiceti letech drží vzor a pevnost. (Babičce je 94, látky byly uloženy ve sklepě v krabici). Vzorovaný dederon je někdy nabízen v bazarech.

Chtěla jsem vědět, zda tento nový dederon je stejný jako můj, tak jsem si objednala jeden metr. A on tam není žádný rozdíl. Modrý nový, hnědý starý. U jednobarevného dederonu já nepoznám rub a líc.

U vzorovaného je rub trochu matnější. Vlevo líc, vpravo rub.

Na co se tedy dederon hodí. Podle mého názoru a lety ověřené praxe – na tašky či podšívky do tašek. Už od mého dětství jsme měli z dederonu ušité tašky (i ze sešitých pásků) a vždy vydržely. Jejich obměna nastala pouze z důvodu ztráty. Taška z dederonu je lehká, skladná a pevná. Ano není to eko produkt, ale myslím, že tašky ušité z jednoho metru dederonu budou sloužit mnoho let a v kombinaci s pytlíky na nákup udělají službu i životnímu prostředí v omezení plastů na jedno použití.

Dederonové pytlíky jsou také skvělé na ukládání věcí či hraček.

Znáte a zaujal vás dederon? Máte s tímto materiálem zkušenost? Napište nám do komentáře. A můžete se těšit na projekt z jednoho metru nového dederonu, který jsem si koupila!

Hezký den a šijte s námi.

Dáša


Níže přikládám odkazy, které jsem našla a také použila pro text.

https://horal.dobrodruh.net/rubriky/medenec-a-jeho-historie/tosta-as-zavod-medenec

https://silon.eu/cs/historie/

https://www.idnes.cz/onadnes/moda/plisnaky-a-dederon-symboly-socialisticke-mody.A160819_155325_modni-trendy_brv

https://www.i60.cz/clanek/detail/19046/chemlon-dederon-krimplen-pamatujete

https://www.vcm.cz/vystavy-a-expozice/webove-vystavy/silon-perlon-dederon/

Dáša (mamas)
Spoluzakladatelka projektu Šijte s námi. Žena, která si jde za svými sny. Máma dvou báječných dětí, partnerka skvělého muže. Spolu s Bárou svým tvořením, psaním podrobných návodů a sdílením zkušeností motivuje ostatní ženy a dodává jím odvahu pustit se do věcí, o kterých neměly tušení, že by je mohly zvládnou.
Komentáře
 1. Helena Matlochová napsal:

  Dobrý den mohla by jste mi poradit kde se dají koupit látky dederon v metráži děkuji Helena

  • Dáša (mamas) napsal:

   Dobrý den, v současné době jsem se setkala pouze s jednobarevným dederonem a to třeba zde . Dáša

 2. Michala napsal:

  Dobrý den, mám vzpomínku na dederon z 80tých let, kdy můj tehdy asi 8letý bráška pojal touhu žehlit kapesníky. Kd,ž je dožehlil plynule přešel na další kousky a jako první byla na řadě pracovní zástěra z tohoto materiálu v růžové barvě s bílým puntíkem. Když se mu přilepila k žehličce utekl a já jako první kousek vzala bílou bavlněnou halenku. Byla na vyhození a zbytek zástėry jsme slouply ze žehličky jako kus fólie.

  • Dáša (mamas) napsal:

   Dobrý den, děkujeme za úsměvný komentář ze života. Musel to být šok, nedivím se, že bratr utekl. Ať se daří. Dáša

 3. Romana napsal:

  Dobry den,
  mamka mela z dederonu asi pred 25rokama zasteru, ale ne tu klasickou, ale pres hlavu s kanickama na boku a vepredu s klokani kapsou.A i dnes se takova da koupit.Musim rict ze i ja mam takovou puntikatou. Dokonce jsem se i jednu pokusila usit a byl uspech:-D
  Jinak zajmave clanky a rada se k Vam chodim inspirovat i sit podle vasich strihu.

  • Dáša (mamas) napsal:

   Dobrý den, děkujeme za komentář. Ano tento střih na zástěru ala číslo závodníka jsem použila na dětské zástěrky a zástěry na výtvarku, na bok místo šňůrek jsem použila patentky. Děti se do nich oblečou i bez rozepínání a nepotřebují pomoct. Dáša

 4. Pavlína Černá napsal:

  Dobrý den
  Je mi 53 let, ve 14 letech jsem nastoupila do Aše do učení na 3,5 letý obor šička.Jako učnice jsem měla u závěrečné zkoušky ušít domácí(pracovní ) oblek což byla propínací zástěra a kalhoty(ty měly šité puky).Šilse právě z dederonu. Všechny ty barvy, vzory i,, vúni ,,toho materiálu si pamatuju. Dá se říct že se šil dobře, ale málo vzorů bylo hezkých,a zpotit se v takové halence nebo zástěře nebylo příjemné.

  • Dáša (mamas) napsal:

   Dobrý den, díky za komentář, velice mě potěšil. Dederon to jsou vzpomínky. Vzory a barvy jsou opravdu „divoké“ a dnes už retro, ale na tašky ideální. Hezký den. Dáša

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů