Chyť rybičku v rybníčku

Krásný den. Dnes jsme připravily návod, na textilní hru pro nejmenší – chyť rybičku v rybníčku. Jsou to rybičky podle mamas. Rybníček slouží jako vak na sbalení hry a nebezpečné pruty nahradily špulky s magnetem.

Rybičky jsou dárek k prvnímu roku. U rybníčku se tedy bude sedět a špulkou s magnetem se přejíždí po rybičce, která má uvnitř z každé strany všitý kovový kroužek nebo kovovou podložku nebo druhý magnet. Když magnet najede na podložku, je možné rybičku zvednout. Chce to trochu cviku a trpělivosti.

Další variantou hry je hoď rybičku do rybníčku. Z jednoho místa se snažíme hodit rybičku do vody, aby mohla plavat. Kdo má fantazii, může vytvořit několik velikostí a tvarů ryb. Jediné co potřebujete je látka, fantazie, silný magnet a kovové podložky nebo magnety. Kdo budete tvořit pro starší děti, které si pruty neublíží, může vytvořit pruty se zavěšeným magnetem a chytáme.

Rybníček vás může inspirovat na ušití hrací deky. Deka slouží jako podložka i pytel na úschovu. Deka je skvělá pro rychlé uklízení. Co leží na dece, to tam zůstává a jen se stáhne okraj. Stahovací šňůrka může být stahována na jednu nebo dvě strany. Za šňůrku můžeme pověsit. Náš rybníček má průměr cca 60 cm.

Co potřebujeme:

 • látku na rybníček – vnější – bavlněná látka, vnitřní – flís. Rozměr 60 x 60 cm
 • látku na obvod – já použila zbytek dederonu, rozměr 2 pruhy 10 x 97 cm
 • šňůra 2 m, dvoucestná brzdička
 • látku na rybičky
 • PES výplň pro rybičky
 • kovové podložky nebo magnety do rybiček
 • dva silné magnety na chytání
 • dvě prázdné špulky
 • lepidlo na přilepení magnetu na špulky – například chemoprén
 • zbytek látky na obalení magnetu (já použila flís)
 • základní šicí potřeby

Rybníček – hrací deka

Vnější bavlněnou látku rozměru 60 x 60 cm složíme na čtvrtinu. Nejprve přehneme na polovinu a následně znovu na polovinu. Na konec provázku do očka vsuneme tužku. Neměříme délku provázku od hrotu tužky po přeložený střed 30 cm (nebo rozměr, který požadujeme) a nakreslíme na látku oblouk.

Podle oblouku látku vystřihneme.

Po rozložení získáme kruh.

Podle tohoto kruhy si střihneme vnitřní látku rybníčku.

Připravíme si pruh látky, který bude tvořit obvodový tunýlek. Šířka 10 cm. Délka podle obvodu kruhu.

Pokud chcete stahovat deku na jedné straně, změřte nebo vypočítejte obvod kruhu. K této hodnotě přidejte 2 cm na založení konce pásku. (Na každé straně 1 cm). Já jsem pruh rozdělila na dvě části. Mezi našitými pruhy jsem si schválně nechala mezeru, ale příště bych ji už nedělala. Při stažení se mezera ještě více rozevírá. To jen pro upřesnění, že na fotkách je mezera. Kdo chce počítat, tak obvod kruhu je O = π*d. Pro průměr 30 cm je O = 188,4 cm. Polovina tedy 94,2 = 95 cm + 2 cm na založení. Proto potřebuji dva pruhy délky 95 cm. Kdo počítat nechce, tak si metrem změří obvod vystřiženého kruhu :o).

Na pruhu založíme konce 1 cm do rubu a prošijeme.

Pruh přeložíme na polovinu delší stranou k sobě lícem ven. kdo má bavlněnou látku může přežehlit. Já použila dederon, který se nežehlí. Složený pruh našpendlíme po obvodu vnější látky deky. Na hranu deky přikládáme hrany pruhu.

Pruh k látce přišijeme, ale pozor, šijeme na polovinu šířky patky – při kraji. Přišíváme proto, abychom fixovali pruh a mohli odstranit špendlíky. Kdo si věří může tento krok vynechat.

Na takto připravený vnější díl deky překlopíme vnitřní díl deky. Lícovou stranou dolů.

Vrstvy sešpendlíme a po obvodu sešijeme. Šijeme na šířku patky. Tím schováme předchozí šev. Pozor! v trase šití necháme cca 15 – 20 cm nesešitých na protočení.

Můj flís byl dost elastický a klouzavý, proto jsem šila podle bavlněné látky. Po prošití jsem švový přídavek flísu zarovnala podle bavlněné látky.

Protočíme lícem ven a vyrovnáme. Podhrneme protáčecí otvor a po obvodu v kraji prošijeme, Tím zašijeme otvor pro protočení. Můžeme natáhnout délku stehu nebo použít ozdobný.

Do tunýlku v našitém pruhu navlékneme provázek.

Jak jsem již psala, mezera mezi provázky nebyla šťastná. Fotka níže. Proto jsem se rozhodla pro jednu brzdičku na jedné straně. Chcete-li dvě strany na zatahování, je možné také provléci provázek stejně, jak je tomu u našich sáčků na nákup. Je to stejný princip, jako u pytlíků na boty. Já jsem bohužel neměla více provázku, tak mám tuto variantu.

Na konce jsem navlékla dvoucestnou brzdičku.

Deka – rybníček je hotový. Co do něj – rybičky. Velikost rybiček nechám na vás, je totiž závislá na síle magnetu. Čím silnější magnet, tím si můžete dovolit větší rybu. Ušijte první, vyzkoušejte a uvidíte, zda nemusíte zmenšit.

Jak je vidět na fotce, já šila rybičky dvěma způsoby. Jedna je s hladkým okrajem, druhá s okrajem obšitým cik cak stehem. Ryba s hladkým okrajem se před plněním přetáčí do rubu a začíná se lícem látky rybiček k sobě, jinak jsou obě stejně „pracné“. Každá je jiná, stříhám je ze dvou přeložených látek. Obrys ryby si můžete nakreslit tužkou nebo prostě střihnout.

Rybička – cik cak okraj. Dva střihy látkové rybičky položíme rubem na sebe.

V kraji prošijeme obvod, necháme cca 4 cm nesešité. Šijeme přímým stehem. Na začátku a konci zapošíváme, aby se při plnění ryba nepárala.

Naplníme PES výplní.

Do ryby vsuneme podložky (magnety) – já použila dvě. Jednu na každou stranu mezi výplň a látku.

Na fotce níže je podložka položená na rybě, jen pro představu, do kterých míst je dávám. Pokud se posunou jinam do těla, bude hra zábavnější o hledání, kde je ryba „magnetická“.

Obvod obšijeme hustým cik cak stehem. Na to jsem já neměla dost trpělivosti, tak jsem zvolila i druhou metodu. Jednu rybu jsem i prošila přímým stehem, prostě si můžete vyhrát. Jen pozor – uvnitř je podložka nebo magnet.

Rybička – hladký okraj. Postup je téměř shodný jako již uvedený.

 • dva střihy látkové rybičky položíte lícem na sebe, rubem ven
 • V kraji prošijete, necháte cca 4 cm pro protočení, zapošíváte.
 • Oblouky opatříte V nástřihy, sestřihnete vrcholy ploutví
 • protočíte lícem ven
 • naplníte PES výplní
 • vsunete podložky, magnety
 • protáčecí otvor v ruce zašijete nebo jako já celou rybičku po obvodu prošijete přímým stehem.

Udice – špulka s magnetem, který je obalený látkou. Potřebujeme tedy špulku, magnet a lepidlo.

Magnet jsem nalepila ke špulce. Postupujte podle návodu na lepidle, nechte zaschnout. Já jsem použila lepidla co nejméně, aby magnet držel na špulce, při přišívání látky. Pokud bych chtěla, odtrhla bych ho.

Podle velikosti magnetu a špulky střihněte kolečko. Obvod kolečka začistěte entlovacím stehem nebo na overlocku. Obvod kolečka si prošijte cca 4 mm stehy a nechte si 5 cm dlouhé konce. Doprostřed položte magnet a konce obšitého kolečka stáhněte, tím stáhnete obvod kolečka ke špulce.

V ruce pevně prošijte stažený okraj kolečka u špulky.

A máme hotovo – rybníček, rybičky i „udice“. Můžeme jít chytat! Zaujala vás naše hra? Těšíme se na komentáře.

Bohaté úlovky, krásné dny a šijte s námi.

Dáša

Dáša (mamas)
Spoluzakladatelka projektu Šijte s námi. Žena, která si jde za svými sny. Máma dvou báječných dětí, partnerka skvělého muže. Spolu s Bárou svým tvořením, psaním podrobných návodů a sdílením zkušeností motivuje ostatní ženy a dodává jím odvahu pustit se do věcí, o kterých neměly tušení, že by je mohly zvládnou.
Komentáře
 1. Bára napsal:

  Úžasný nápad! Syn má rok a kousek a je z hry nadšený 🙂 děkuji za inspiraci

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů