Termoobal na lahev

V letní sezóně je fajn mít po ruce lahev s pitím. Původně jsem chtěla ušít pouze kapsičku na lahev, ale nakonec je tu termoobal.

Termo vlastnosti zajišťuje alu fólie, používaná na zakrývání skel aut. Stejná fólie se používá i u textilních chladících tašek. Já jsem použila fólii, kterou jsem měla doma. Používám hlavně v zimě na přední sklo a tato už byla trochu potrhaná, takže recy – proces.

Vnější materiál také není nově kupovaný. Sáhla jsem po zbytku kočárkoviny, která mi zůstala od sedacích vaků. Kdo nezná, tak kočárkovina je pevná částečně nepromokavá látka.

Aby termo izolace „fungovala“ je dobré šít obal na konkrétní lahev. Pokud tedy používáte sportovní nebo školní lahev, budete ji potřebovat k ruce. Pokud si dopřáváte kupované nápoje, jednu lahev si schovejte pro měření.

Horní okraj je zakončen tunýlkem s navlečenou gumičkou. Gumička může být pevná nebo doplněná brzdičkou pro stahování. Toto se mi osvědčilo zejména u lahví s pítkem a zaobleným vrškem. Rovnou pijete s lahví v obalu .

Obal může být pouze obal nebo také malou „kabelkou“. Pro jednoduchost šití se mi osvědčil našitý popruh. Popruh je v celku. K obalu je přišitý ve vzdálenosti cca 15 cm od obou konců. Tak vznikne dlouhé ucho pro nošení přes rameno nebo křížem přes tělo. Na konce jsem nevlékla a přišila plastový trojzubec, který tvoří ucho na přenášení nebo také umožňuje zavěšení.

Kdo chce mít super taštičku, ještě popruh doplní o možnost nastavení délky dlouhého ucha. Já si tam dělám uzel podle potřeby.

Aby se dlouhé ucho při nošení nepletlo, našila jsem do bočního švu poutko, kam popruh „navážu“.

Alu fólie není po celé výšce obalu. Je dost tuhá a pro stahování nevhodná. Proto je vnitřní díl sešitý z alu fólie a cca 5 centimetrů kočárkoviny.

Jednu variantu jsem také zvolila s našitými oky z popruhu. Můžete tak použít jiný popruh z kabelky či kapsičky. Za oko také můžete zaháknout karabinu.

Alu fólie je netradiční šicí materiál, proto několik postřehů. Pokud ji šijete, děláte do ní díry, kterou jsou trvalé – párání je tedy nevhodné. Šila jsem jehlou standard 90, délka stehu 3 mm. Pokud budete šít hustě, můžete ve fólii udělat tolik vpichů, že se fólie rozpadne.  Rubová strana fólie je opatřena tenkou protiskluzovou vrstvou, tato vrstva mi nedovolila šít přímo fólii. Patka nejezdila, ani podávací zoubky si s tím neporadily. Proto jsou vrstvy z alu fólie podloženy bavlněnou látkou. Já použila staré povlečení. Není vůbec vidět, jedná se pouze o pomocný materiál.

Co tedy potřebujeme?

Dnes neuvádím rozměry, budete vycházet ze své lahve:

 • Lahev jako modelku
 • Kočárkovinu
 • Alu fólii + bavlněnou látku na podložení
 • Kloboukovou gumu + brzdičku
 • Popruh + plastový trojzubec
 • Šicí stroj a šicí potřeby

Začínáme:

Na papír jsem si obkreslila dno lahve. Ke „kroužku“ musíme přidat na šev, jaký budeme šít. Kroužky se nešijí ideálně, je dobré šít hodně u hrany, takže po zkušenostech už přidávám jen cca 0,5 cm. Budeme tedy mít kroužek velký jako dno lahve a kolem něj druhý, s poloměrem o 0,5 cm větším. Toto bude střih na dno.

Potřebujeme obvod. Kdo chce může si změřit poloměr a vypočítat obvod kruhu. Já jsem měřila obvod krejčovským metrem. Na fotce to nevypadá pečlivě, ale na focení a přesné držení metru, už jsem neměla ruce. A opět k délce přidáme na šev, já přidala 1 cm.

Schéma střihu dna. (Na fotce je přídavek větší, je to jedna z verzí, ale stačí 5 mm.)

Změříme výšku lahve nebo si určíme, jak chceme mít vysoký obal. Já jsem naměřila 23 cm a opět musíme přidat na spodní šev, kam budeme přišívat dno. Opět + 1 cm. Výška tedy je 24 cm.

Nyní změříme výšku alu fólie. Opět + 1 cm na sešití se dnem. Výška tedy 19 cm.

Ještě potřebujeme rozměr vnitřního pruhu nad alu fólii. Šířka je stejná jako u alu fólie či vnější látky. Výšku spočítáme tak, že od vnější látky odečteme alu fólii a přidáme 1 cm na šev a 2 cm na založení horního okraje. 24 – 19 + 3 = 8 cm.

Pro přehled střižené díly s kótami. Zelená vnější látka.

Vnitřní díly – alu + podložení, horní šedý pruh.

Střihneme tedy – dno z kočárkoviny, alu fólie a bavlny.

Vnitřní válec – obdélník z fólie a bavlněné látky, pruh z kočárkoviny.

Vnější válec – obdélník z kočárkoviny.

Podložíme dno z alu fólie. Na rubovou stranu položíme bavlněné kolečko a v kraji přišijeme.

Obdélník z alu fólie podložíme na rubové straně bavlněnou látkou. Postačí přichytit špendlíkem.

Na horní dlouhou hranu alu fólie položíme lícem dolu pruh kočárkoviny. U jednobarevné kočárkoviny  je mnohdy rub a lic stejný, liší se leskem, takže si zvolte jednu stranu. Hranu prošijte. Prošijeme všechny vrstvy – kočárkovina, alu i bavlna.

Kočárkovinu překlopíme směrem nahoru a z lícové strany prošijeme.

Alu fólii nyní sešijeme do válce. Lícová strana je uvnitř. Kratší strany položíme na sebe a sešijeme. Šijeme na šířku švu, kolik jsme přidávali k rozměru.  Do válce se musí vejít naše lahev.

Sešijeme alu válec a alu dno. Alu strany špendlíme nebo svorkujeme k sobě. Boční šev rozložíme.

Nyní vezmeme vnější plášť obalu. Můžete našít kapsičku, popruhy…. Já našila jednou popruh po obvodu a jednou popruh jako ucho. U varianty popruhu po obvodu nepřišívejte konce, nemusí se potkat v bočním švu. pokud je necháte volné, vyrovnáte je.

Popruh jako ucho. (Tento díl je z jiné lahve, už docházel materiál tak proto je dole sešitý šedý pruh). Udělala jsem si značky v polovině poloviny a 8 cm od horní hrany, ale opět záleží na vašich rozměrech.

Na značky jsem našila popruh. Můj popruh má délku 2 m, ale je zbytečně dlouhý i pro dospělého. Volné konce měří 15 cm. Nejprve popruh přišijte na značce. Šijte rovným stehem, ale několikrát tam a zpět. Poté popruh ohněte směrem nahoru a cca 2 cm nad prvním švem prošijte oba popruhy na sobě. Já toto dělala až po došití a šlo to ztuha.

Na vnějším plášti sešijeme boční šev, pokud chcete, vložte do švu poutko nebo kousek složeného popruhu. Při šití bočního švu toto místo několikrát prošijte.

K vnějšímu válci přišijeme dno. Na této variantě se mi plášť úplně nepotkal se dnem, Plášť byl větší, jsou na něm sklady, ale slouží.

Vnější díl protočíme lícem ven. Do vnějšího dílu vsuneme alu díl. Vyrovnáme. Boční švy jsem dala cca 1 cm od sebe, aby na jednom místě nebylo příliš materiálu. Vnitřní díl je minimálně o 2 cm delší než vnitřní. To potřebujeme.

Uvnitř vidíme alu fólii.

Vnitřní okraj zahneme 1 cm do rubu a pak další 1 cm přes látku vnějšího dílu.

Takto začistíme celý horní obvod. Přehnutou látku v kraji prošijeme. Necháme cca 1 cm nesešitý.

Do tunýlku navlečeme gumičku. Uděláme uzlík, který zatáhneme do tunýlku nebo přidáme na konce brzdičku.

Na volné konce popruhu dáme trojzubec. Konce zatavíme nad svíčkou, aby nedocházelo ke třepení. Jeden kocen přišijeme, druhý protáhneme a necháme jej pro nastavení délky. Je dobré u tohoto pohyblivého konce 0,5 cm zahnout a prošít, aby se trojzubec nevyvlíkal.

A máme hotovo!

Ušijete si na letní výlety praktickou pomůcku? Těšíme se na komentáře.

Krásné prázdninové zážitky a doma šijte s námi.

Dáša

Dáša (mamas)
Spoluzakladatelka projektu Šijte s námi. Žena, která si jde za svými sny. Máma dvou báječných dětí, partnerka skvělého muže. Spolu s Bárou svým tvořením, psaním podrobných návodů a sdílením zkušeností motivuje ostatní ženy a dodává jím odvahu pustit se do věcí, o kterých neměly tušení, že by je mohly zvládnou.
Komentáře
 1. Beata napsal:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda místo kočárkoviny na termoobal od láhve má smysl použít zbytky softshelu? Děkuji

  • Dáša (mamas) napsal:

   Dobrý den, určitě. Pokud použijete zimní, využijete i vnitřní „zateplenou“ vrstvu. Jen pozor zimní soft. je silnější a více vrstev se „hůře“ prošívá. Dáša

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů