Zarážka na dveře

Možná to doma řešíte také – dveře – jednou mají být zavřené, jednou otevřené a jednou pootevřené aby prošla kočka. Tu se tam dá bota, tu tam stojí nákup či koš s prádlem. A co takhle ušitá dveřní zarážka, která bude nepřekážející, praktická a vždy po ruce? Dnes se u nás jedna vyklubala, tak se v dnešním článku inspirujte a tvořte.

„Těžkou váhou“ v naší zarážce je kilo soli. Korunová položka, kterou snadno pořídíte. Před šitím vyzkoušejte, že jedno kilo soli udrží vaše dveře v poloze, kde požadujete. Pokud jsou dveře těžké a pytlíkem se solí posouvají, přidejte další kilo.

Dále potřebujete látku, výztuhu a popruh na držadlo. Popruh můžete vynechat nebo nahradit složeným pruhem látky. Já jsem našla zbytek látky, kterou jsem použila jako „tapetu“ na stěnu za věšák. Moje zarážka bude sloužit v chodbě, takže ladí se stěnou. Ale popravdě, stěna není moc vidět, neboť je věšák „zavalen“ kabáty a bundami. 🙂

Držadlo, já jsem ho udělala dost dlouhé, abychom se při zvedání zarážky nemuseli ohýbat. Dlouhé držadlo má však tendence přepadávat na stranu. Takže délku nechám na vás.

Jednoduše mohu napsat, že kilo soli je zašito do pytlíku. Až nebude zarážka sloužit, rozstřihnete obal a máte kilo soli. Takže jdeme na to.

Připravíme si pytlík soli, látku, výztuhu a popruh. Látku volíme pevnější. Výztuha je z důvodu, aby šitý obal držel tvar. Sůl sedí na dně obalu a stěny jsou rovné a pevné. Já použila zbytek výztuhy ronofix 100+18. Můj popruh je délky 32 cm a šíře 3 cm.

Velikost látky volíme podle soli. Pro šířku látky změříme obvod soli a přidáme 2 cm na šev. Výška látky je podle požadavku na zarážku, ale v horní části musíme přidat na založení okraje a také „vůli“ pro sešití. Moje látka má výchozí rozměr  šířka 33 cm a výška 36 cm.  Je sešitá ze zbytku, proto je tam v horní části šev.

Horní okraj zahneme 3 cm do rubu. Přežehlíme.

Na rubovou stranu látky nažehlíme výztuhu. Výztuha je od horního založení a od ostatních stran cca o 1 cm menší.

Látku přeložíme na polovinu, lícová strana je schovaná uvnitř. Sešijeme boční a spodní šev.

Obal necháme rubem ven a vsuneme do něj pytlík soli.

Vyrovnáme dolní rohy a naznačíme si jejich prošití.

Rohy prošijeme na obou stranách. Obal protočíme lícem ven a vyrovnáme. Vsuneme do něj sáček se solí.

Sáček soli hezky vyrovnáme od dna obalu. Nahoře zahneme zažehlený okraj do rubu.

Připravíme si popruh, který složíme na polovinu. Konce popruhu vsuneme do horního spojeného okraje. Konce popruhu vsuňte cca 3 cm dovnitř, abychom je při prošití ve dvou řadách zachytili. Spojený horní okraj sešpendlíme či použijeme svorky.

Horní okraj sešijeme. Šijeme opatrně máme tam čtyři vrstvy látky a uprostřed dva konce popruhu. Na začátku a konci zapošíváme. Horní okraj prošijeme ve dvou řadách.

Při prošívání horního kraje si podložte dno obalu, kde je sůl. Já jsem využila přídavný stoleček svého šicího stroje.

Podložení obalu u stroje bez stolečku.

A zarážka je hotová!

Líbí se Vám šitá zarážka? Ušijete si jí? Těšíme se na komentáře.

Krásný podzim a šijte s námi.

Dáša

Dáša (mamas)
Spoluzakladatelka projektu Šijte s námi. Žena, která si jde za svými sny. Máma dvou báječných dětí, partnerka skvělého muže. Spolu s Bárou svým tvořením, psaním podrobných návodů a sdílením zkušeností motivuje ostatní ženy a dodává jím odvahu pustit se do věcí, o kterých neměly tušení, že by je mohly zvládnou.
Komentáře
  1. Vladimíra napsal:

    Nápad na zarážku dveří se mi moc líbí a určitě ji ušiji, zrovna nedávno jsem na ni myslela, když mi klika hlavních dveří do bytu práskla do zdi. Moc děkuji za nápad.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů