Štucl – rukávník

Znáte to? Víte co je štucl? Já ho měla jako dítě. A nyní u nás doma slaví velký bum. Štucl je oděvní doplněk určený na ochranu rukou, užívaný místo rukavic. Původně býval z hřejivé kožešiny. Můj štucl, který mi ušila mamka, když jsem byla malá, byl z králičí kůže (prý mého oblíbeného králíka…:-)). Takže dnešní naše varianta je spíše rukávník.

Jen malé info. Pokud doma rozvinete téma štucl, pozor na pojem štuc. Štuc je označení pro půllitrovou sklenici na pivo bez ucha.

Rukávník byl doma s nadšením přijat. A víte proč? „Mami to je skvělé, tam můžu držet mobil a nebude mi zima. A můžu ho hned vyndat a nemám rukavice a můžu psát.“ Tak takováto motivace mě k ušití rukávníku opravdu nevedla. Byla daleko prostší. Zbyl mi kus proševu od šití sukně a já si řekla, že by to byl super doplněk a využití zbytku.   

Ale protože i mamka myslí na techniku a bez telefonu nechodíme ani na procházky a některé bundy nemají dost „velké“ kapsy, do zadní strany rukávníku jsem všila kapsičku na zip. Byla určena na mobil, kapesníky, klíče.

Využití v reálu je opět jiné. „Mami, proč je ta kapsa vzadu, já jí nosím dopředu a mám tam schovanou roušku.“ No opravdu platí přísloví – člověk míní, život mění. Ale jsem ráda, že rukávník doma jen neleží. Každého potěší, že to co vyrobí, je přijato s nadšením.

Jen poznámka, ono není určeno, která strana rukávníku je zdaní a která přední, je to válec, ale u naší látky je orientovaný vzor. Tím, že jsem použila jeden kus a sešila do válce, je u zipu více postaviček hlavou dolu.

Můj štucl je pro dívky a dospělé. Pro menší děti bych rozměr zmenšila. Na podšívku jsem použila hřejivý flís. Mezi flís a prošev jsem ještě přidala vrstvu vatelínu, pokud máte silný prošev, tato vrstva není potřeba.  K zavěšení kolem krku jsem použila kroucenou šňůru.

Co potřebujeme:

 • prošev – rozměr 50 x 45 cm
 • flís na podšívku – rozměr 50 x 45 cm
 • vatelín – rozměr 50 x 45 cm
 • zip na kapsičku – nedělitelný délky 20 cm
 • tenkou látku (plátno) na váček kapsičky – 2 kusy o rozměru 25 x 23 cm
 • šňůru, popruh – délka pro slečnu 100 cm, pro dospělého 120 cm
 • šicí potřeby, pravítko, tužku

Začneme kapsičkou na zip.

Zip je všitý do proševu. Vezmeme zip a jeden díl látky na kapsový váček.

Popisovačem na textil nebo měkkou tužkou a pomocí pravítka na látku nakreslíme obdélník dlouhý jako zip (20 cm) a široký 1 cm (šířka musí být minimálně jako šířka zubů zipu). Kreslíme na rubovou stranu látky. Zip umístíme alespoň 2 cm od horní hrany látky. Uvnitř obdélníku je nakreslená trasa prostřihu.

Kapsový váček s kresbou umístíme na prošev. A to cca 8 cm od horního okraje a střed zipu na střed dílu. Prošev je lícem nahoru, váček je lícem dolu. Obšijeme celý nakreslený obdélník, přímým stehem. Prostřihneme všechny vrstvy látky uvnitř obdélníku podle rovné čáry a do rohů.

Kapsový váček protáhneme otvorem na rubovou stranu porševu.

Váček vyrovnáme na rubové straně proševu. Můžeme opatrně vyžehlit nebo přichytíme k porešvu.

Do otvoru položíme zip. Zoubky zipu směřují dolu. Látku i se zipem otočíme lícem nahoru.

Tkanici zipu přichytíme k látce. Pomůžeme si otevřením zipu.

Z lícové strany obšijeme zip. Ideálně použijeme zipovou patku. Začneme šít na rovném úseku, pokud dojedeme k jezdci, zastavíme, necháme zapíchnutou jehlu, zvedneme patku, otočíme látkou tak, aby jezdec projel za patku, pak látku vrátíme do směru šití, dáme patku dolů a pokračujeme v šití. Máme všitý zip.

Prošev otočíme rubem nahoru.

Na kapsový váček položíme druhou polovinu. Lícovou stranou dolu. Sešpendlíme pouze látky kapsového váčku.

Obšijeme obvod kapsového váčku. Prošev ohneme a pod patku stroje dáváme pouze váček.

Obšitý kapsový váček.

Kapsa je hotová.

Já jsem k flísové podšívce přišila vrstvu vatelínu. Přišila jsem ji nahoře, dole a uprostřed. Vatelín je na rubové straně flísu. (Na fotce je zbytek vatelínu, který nebyl přesného rozměru, třeba doma najdete ideální kus.)

Na podložku tedy položíme flís rubem (vatelínem dolu). Na něj položíme lícem dolu prošev.

Na horní stranu proševu přichytíme konce šňůry. Jejich umístění je na vás. Já je mám na šíři kapsičky.

Vrstvy vyrovnáme a boční kraje prošijeme. Šev od hrany vedeme klidně ve vzdálenosti 2 cm. Na jedné straně necháme cca 10 cm nesešitých.

Protočíme lícem ven.

Nyní spojíme k sobě strany proševu a strany flísu s našitým vatelínem. Spodní okraj přibližujeme k hornímu, každý z jedné strany. Prostě jako bychom chtěli „ohnout rukáv“.

Až jsou hrany u sebe, sešpendlíme si je (nebo sesvorkujeme).

Okraj prošijeme přímým stehem. Vzdálenost od kraje je opět cca 2 cm. Místa se šňůrou prošijeme tam a zpět. Do švu ke šňůře můžeme také vložit kousek plátna pro zpevnění.

Najdeme nesešitý otvor a vrstvy protočíme lícem ven. Vyrovnáme.

Kapsu vyrovnáme tak, že ji rozepneme a vsuneme do ní ruku. Vyrovnáme vnitřní váček.

Protáčecí otvor podhrneme do rubu a skrytým stehem zašijeme.

A je hotovo!

A máme ruce v teple. Líbí se vám módní doplněk rukávník? Těšíme se na komentáře! Koho zaujala sukně, tak se může těšit příští týden na nový návod.

Hezké dny.

Dáša

Dáša (mamas)
Spoluzakladatelka projektu Šijte s námi. Žena, která si jde za svými sny. Máma dvou báječných dětí, partnerka skvělého muže. Spolu s Bárou svým tvořením, psaním podrobných návodů a sdílením zkušeností motivuje ostatní ženy a dodává jím odvahu pustit se do věcí, o kterých neměly tušení, že by je mohly zvládnou.
Komentáře
 1. Adéla napsal:

  Já se tu teda přemlouvám, že už ho holky letos neunosí. Ani rukávníček. Ani sukni. Že je na to prostě pozdě a už bude jaro a už to není potřeba. Protože na mě u stroje čeká tolik projektů, že tyhle další dva pro tři dcery? To mě pohřbí zaživa. Ale ono je to tak krásný! Proč mi to děláte??? :DDD

  • Dáša (mamas) napsal:

   :o) jsem rády, že se líbí. Děláme co stíháme :o). Však za roku bude zase zima. Letos inspirace, příště šití. Krásné dny. Dáša

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů