Mikina klasik – polovina teplákové soupravy

Krásný den. V dnešním článku jsem vám chtěla sdělit pouze jednu novinku. A to, že jsme upravili a doladili návod a střihovou šablonu na MIKINU KLASIK. Jedná se hlavně o kosmetické a vzhledové úpravy, konstrukce střihu zůstala stejná. Střih je osvědčený. Kdo již má mikinu koupenou, upravenou verzi fotonávodu si může stáhnout na odkazu, který mu přišel s objednávkou. Kdo mikinu nemá a chce se pustit do šití, najde ji v našem obchůdku nebo pod tlačítkem níže. Než však ukončíte objednávku, čtěte ještě dále, protože mikina je pouze polovina teplákové soupravy!

Mikina klasik – je mikina vpředu po celé délce rozepínatelná na zip. Rukávy a spodní lem je zakončen nápletem (patentem). U krku je zakončení stojáček nebo kapuce. Rukávy jsou všity rukávovou hlavicí k přednímu a zadnímu dílu. Jednoduše napsáno, rukávy jsou přišity k vestě. Kapsy jsou výpustkové, tedy hezky zakončené v ploše. Jedná se tedy o „klasickou“ teplákovou bundu.

Teplákovka = tepláková souprava. Máte vy nebo vaše děti teplákovou soupravu? A pamatujete svou první teplákovou soupravu z dětství? Já ano. Dělily se na obyčejnou a lepší. Obyčejná byla modrá, mikina měla kovový zip, kalhoty měly na zadku jednu kapsu, v pase gumu do tunýlku a na spodním okraji gumičku pod chodilo. Teplákovina byla tenká, spíše jako úplet, ale moc nepružila. Lepší byla zvenku lesklá, uvnitř s chloupkem (počesaná). Byla sešitá z různě barevných výrazných částí. Lesk i barva byla věčná. Bunda byla přes hlavu bez zapínání, kalhoty už měly boční kapsy, v pase a na koncích nohavic náplet. Lesklá teplákovina s chloupkem byla umělina. Pokud jste seděli u ohně, jiskra vyškvařila dírku. Jó to bylo období mých pionýrských táborů. 🙂

Retro tepláková souprava z naší chaty.

Po revoluci přišlo období všeho velkého. Mikina byla velká s kapucí a přední kapsou, bez zapínání. Kalhoty široké a dole stažené. Čím větší tím krásnější. Teplákovina už vypadla jako ta dnešní.

Dnes už jsou matriály jinde. Teplákovin na trhu najdete nepřeberné množství – jedno barevné, potištěné, počesané, nepočesané, bavlněné, bambusové….. jen si vybrat. A až vyberete, co třeba ušít teplákovou soupravu?

Ještě ale náhled do historie. Počátek teplákové soupravy je spojený se vznikem pleteniny. Tedy období po první světové válce. Nejprve tepláky, poté doplněný o kabátek – mikinu. Už jen pokud se díváte na staré černobílé filmy z meziválečného období, slečny, které si na sport obléknou teplákové kalhoty, jsou jejich průkopnicemi. Podle internetu pocházejí tepláky z Francie. Po druhé světové válce se profilují firmy, které se zaměřují na výrobu teplákových souprav určených pro sport. Tepláková souprava má mít hlavně funkci tepelného komfortu sportovce před a po sportovním výkonu. V 70. a 80. letech se tepláky dostávají i mimo sportoviště. Od 90. let se tepláky vracejí na výsluní a opět upadají do stínu. V současné době hodně záleží, která celebrita povýší tepláky mimo volnočasovou část oděvu a vytvoří módní výstřelek.

Nedávná doba pandemie a všech spojených okolností, tepláky opět vynesla do popředí zájmu. Nejen na procházky a sport, ale i u počítače se sedí lépe v pohodném a teplém oblečení, než v kalhotách či sukni. Pro děti je však kombinace pohodných kalhot a mikiny nejlepší volbou. Pojďte si tedy svou ideální teplákovou soupravu ušít z kombinace mamas střihových šablon. O teplákovině, která spadá pod kategorii úpletu se více dočtete v našem článku zde.

A nyní tři mikiny a troje tepláky, které můžete mezi sebou kombinovat a vytvářet jedinečné teplákové soupravy.

Mikina KLASIK
Mikina s raklánovým rukávem
Mikina COOL
Tepláky EASY
Teplákové kalhoty
Tepláky ÚZKÉ

Vybrali jste tu pravou kombinaci pro vás?  Pro mikinu s raglánovým rukávem a tepláky Easy nabízíme také variantu papírových střihových šablon, které koupíte zde.

U nás je jasno ve střihu. Děti nemají rády mikiny oblékané přes hlavu a zapínané až ke krku. Takže vítěz je mikina klasik s malým stojáčkem. Tepláky akorát široké a dole s nápletem, jednoznačně tedy tepláky Easy. Jediný momentální nedostatek je materiál. Na trhu je tolik teplákovin, že jsme zatím nic nevybrali. Více o výběru a našem provedení teplákových souprav se dočtete v některém z dalším článků na blogu.

Užívejte jara třeba v pohodlné teplákové soupravě ve střihu mamas a provedení hand made.

Dáša

Dáša (mamas)
Spoluzakladatelka projektu Šijte s námi. Žena, která si jde za svými sny. Máma dvou báječných dětí, partnerka skvělého muže. Spolu s Bárou svým tvořením, psaním podrobných návodů a sdílením zkušeností motivuje ostatní ženy a dodává jím odvahu pustit se do věcí, o kterých neměly tušení, že by je mohly zvládnou.
Komentáře
 1. Alena Jelínková napsal:

  Dobrý den, měla bych zájem o upravenou verzi mikiny klasik.
  Střih jsem si koupila asi loni, mám ho vytištěný, ale neuložený.
  Takže nemám odkaz. Musím znovu zakoupit celý střih?

  • Bára (mamas) napsal:

   Dobrý den, Aleno, díky za dotaz. Střih kupovat nemusíte, poslala jsem Vám znovu mail s odkazem. Pěkný den. Bára

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů