Malá zipová peněženka – návod

Je tady léto, před námi jsou prázdniny, výlety a cestování. A v tomto období doma vždy sháním malou peněženku, abych si s té své nabité všemi „důležitostmi“ vzala jen to opravdu potřebné, jako jsou drobné na zmrzku a doklady, a netahala ji celou.

Obvykle nacházím různé dětské modely s kočičkami či spidermanem, a tak jsem došla k závěru, že je načase si vytvořit trochu reprezentativní cestovní peněženku. Pokud řešíte stejný problém a nebo prostě jen máte i během roku rádi malé peněženky, můžete si tu svou jedinečnou ušít s námi.

Peněženka je menší variantou klasické zipové peněženky. Je zde použit jiný postup šití, takže nám tentokrát odpadne neoblíbené ruční šití. Kdo s námi šijete pravidelně víte, že máme rády rychlé a jednoduché projekty. Tato peněženka si však žádá trochu času, trpělivosti a přesnosti při šití, ale stojí to za to.

Peněžena se po obvodu zapíná na zip. Uvnitř má kapsičku na drobné uzavíratelnou na zip, dvě kapsy na bankovky a boční kapsy na kartu či doklady.

Zipová kapsa na drobné je všitá do dvou skladů harmoniky, takže k drobným mincím je dobrý přístup a lehce najdete tu pravou třeba i v cizí měně.

Já jsem chtěla peněženku trochu odolnou, co zvládne i koupaliště a drsnější prostředí bez úhony, takže jsem sáhla po laminované bavlně, ale šít můžete i z jakéhokoliv plátna, rifloviny, dekorační látky. Prostě z toho, co se vám líbí. Jen zvolené látce přizpůsobíte výztuhu, ale o tom se dozvíte více v návodu.

Obvykle jsou pro vás návody nachystané přímo zde, na stránkách, ale tentokrát má postup více kroků, než by blogový článek snesl, takže celý návod je pro vás připraven v pdf dokumentu a můžete si jej stáhnout do počítače či otevřít v mobilu.

Dostanete se k němu tudy >>

Přidám vám sem aspoň stručný popis a soupis materiálu, ať víte po čem sáhnout už před stáhnutím návodu.

Co budeme potřebovat:

 • Látku na vnější stranu peněženky – já jsme pro větší odolnost použila plátno se zátěrem. Ale lze použít jakoukoliv nepružnou pěknou látku. Raději pevnější než jemnou. Pokud použijete jemnou, vyztužte ji po celé ploše nažehlovacím plátnem. Pokud máte látku pevnou, nažehlovací plátno použijte jen na střed dílu.
  • Spotřeba – 18 x 21 cm
 • Látku na vnitřní část – zde je naopak vhodnější jemnější látka, kterou stejně zpevníme vlizelínem.
  • Spotřeba – 14 x 105 cm. Střihneme si pruh široký 14 cm, ze kterého pak nastříháme potřebné části na kapsy a ještě kousek potřebujeme na kryty zipů, podlepení středu atd. Viz návod.
 • Výztuhy:
  • Nažehlovací bavlněné plátno. Lze nahradit sakonem nebo jinou pevnější výztuhou – 18 x 21 cm.
  • Jednostraně nažehlovací vlizelín. Gramáž kolem 100 g/m2 – pruh 14 x 93 cm
  • Decovil – pevná výztuha, aby peněženka držela tvar – 12 x 19 cm
 • Zipy:
  • Spirálový nebo kostěný délka 30 cm. Může být i v metráži.
  • Jemnější spirálový na vnitřní kapsu na drobné – délka 12 cm. I ten může být v metráži.
 • Žehlička
 • Šicí stroj, pravítko, nůžky, hodí se i zubaté nůžky, atd.

Stručný popis

Zde opravdu jen stručný popis, ať víte co váš čeká. Pokud chcete peněženku šít, stáhněte si podrobný návod zde >>

Nejprve si začistíme konce zipů.

Pak budeme šít boční harmoniky. To jsou části, do kterých se všívá zipová kapsa na drobné.

Jak užít tuto kapsu, si taky podrobně popíšeme.

Pak dáme jednotlivé vnitřní části peněženky dohromady.

A připravíme si vnější část peněženky.

Pak už jen vše sešijeme.

A budeme mít hotovo. 😉

Doufám, že jsem vás tímto stručným popisem od šití peněženky neodradila. Neslibuju, že budete mít za 30 min. hotovo, ale naučíte se postup, který můžete využít k šití peněženek různých velikostí a vytvořit si tak nějakou přesně podle vašich představ.

Budeme se těšit na fotky vašich cestovních peněženek v galerii. A nezapomeňte připsat, kde nejdál jste s ní byli. 😉

Užívejte léto!

Bára

Bára (mamas)
Spoluzakladatelka projektu Šijte s námi. Žena, kterou baví život, máma dvou báječných dětí, manželka skvělého muže. Spolu s Dášou svým tvořením, psaním podrobných návodů a sdílením zkušeností motivuje ostatní ženy a dodává jím odvahu pustit se do věcí, o kterých neměly tušení, že by je mohly zvládnout.
Komentáře
 1. Dáša napsal:

  Krásná práce 🙂

 2. Klára napsal:

  Dobrý den,
  mohu na peněženku z vnější strany použít softshell? Jak je to potom s výstuhou?
  Děkuji

  • Bára (mamas) napsal:

   Dobrý den, Kláro, se softshellem to nemám vyzkoušené a trochu tam pak vidím problém se švovým přídavkem, který bude silnější, tak je třeba počítat s tím, že se pak někde propíše. Soft vyztužit určitě není potřeba, ale po té pevnější výztuze typu decovil, bych sáhla. Pokud ji vynecháte, bude peněženka měkčí, spíš jako kosmetická taštička, ale použitelná určitě bude taky. 😉 Bára

   • Miluše napsal:

    Dobrý den mám od Vás navod na tu vetsi peněženku, chtěla jsem se zeptat, jestli můžu venku použít koženku a jak široký zip použít 3cm nebo 5cm. Hdu objednávat na internetovem obchodě, tak nemám nic k porovnání. Děkuju Hajduová

    • Bára (mamas) napsal:

     Dobrý den, paní Hajduová, šít peněženku s koženkou jsem nezkoušela, takže nemůžu potvrdit ani vyvrátit, jestli to je možné. Ale vzhledem k tomu, že vnější látka zahýbá do rubu a v rozích se potká více vrstev materiálu, tak to nebude jednoduché, aby si vše pěkně sedlo. Bude potřeba si s tím pohrát a vše pěkně vyrovnat. Taky se na závěr peněženka prošívá ručně, což s koženkou nebude úplně snadné, ale asi ne nemožné. Co se týká zipu, tak asi máte na mysli 3 mm a 5 mm zoubky? Jinak nevím co myslíte 3 a 5 cm zipem. Ale jestli myslíte zoubky, tak lze použít oba druhy. S 5 mm bude zip výraznější, ale protože se zip při šití ohýbá, sáhla bych raději po 3 mm. Ať se povede. Bára

  • Lenka napsal:

   Prosim, aky je rozmer po usiti? A zips staci klasicky, ci treba nejaky specialny, so sirsimi okrajmi? Vdaka 🙂

   • Bára (mamas) napsal:

    Dobrý den, Lenko, po ušití má peněženka rozměr cca 9 x 13 cm. Zip stačí klasický, šířka tkanice aby byla aspoň 3 cm. Bára

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů