Easy kalhoty ze staré sukně – recy věci

Dnešní článek je souhrn různých praktických tipů, jak využít a upravit mama střih na easy sofshellové kalhoty. Musím se přiznat, tento střih mám ráda. A proč?

  • Nemá boční šev. => Rychle ušité.
  • V pase je náplet s gumou. => Jsou pohodlné.
  • Dolní okraj nohavice je na založení a navléknutí gumičky. => Mohu si dovolit tedy nohavice delší a vydrží tak na sezonu i dvě.
  • Kapsa není nutná, ale je „ozdobná“.
  • Jsou širší a i dítě si je samo obleče přes spodní vrstvu.

Ze sofshellu jsem je již několikrát šila. Tedy přesně ze zimního softshellu.  A naprostá spokojenost.  Letos s jarem jsem potřebovala kalhoty pro Šimona do školky na zahradu. Na kraťasy to nebylo a tepláky byly rychle mokré od rosy a vlhkého písku. Koupila jsem tedy letní softshell. Letní softshell nemá z rubové strany teplou flísovou vrstvu. Z lícové strany je hustá pletenina a mírně pruží v šířce látky. Jedná se však o funkční látku s membránou.

Letní softshell
Letní softshell, zimní softshell

A kalhoty, super.

Časem to však již bylo na kraťasy. Ale jejda, Šimon nechce nosit ani kraťasy ani sandály. Pořád sahal po teplácích a soft kalhotách. Šla jsem tedy do zásob materiálu hledat, z čeho by se daly kalhoty ušít, aby v nich nebylo takové horko. Našla jsem vyřazené sukně od babičky, které mají opravdu jemný a příjemný materiál.

Rozstřihla jsem švy a vytvořila co největší plochu. Pro malé děti doporučuji vyřazené pánské košile, zejména ty z přírodních materiálů. Jsou jemné, prodyšné a příjemné.

Původní střih easy kalhot se na sukni bohužel nevešel, byl moc široký.  Já jej však mám vyzkoušený a vím, že je dost široký, abych jej mohla zúžit a to v celé „výšce“ kalhot. A protože se při šití můžete dostat do podobné situace, ukážu vám jak na to.

Ve střihové příloze easy sof kalhot je vyznačen boční šev.

Červená čára znázorňuje boční šev. Ve střihu je vyznačena čerchovaně.

Tak v těchto místech jsem udělala na svém střihu sklad. Tak si zachováte i původní střih.

Od středu na každou stranu jsem „odebrala“ 2 cm. Celkem jsem střih zúžila o 4 cm. Doporučuji zužovat střihy, které máte vyzkoušené a zohlednit materiál, ze kterého budete šít.

Při pokládání střihu na látku lze u nových kalot využít i hotové zakončení sukně a střih položit na její hranu.

Zúžení pomocí skladu nám umožní v budoucnu využít střih v jeho původní verzi.

A pohodlné recy letní kalhoty jsou tu. Do pasu jsem nedávala náplet, ale střihla jsem je v pase s přídavkem na založení a navlečení gumy.  Přídavek volte podle šířky gumy. Já mám gumu širokou 2 cm, takže jsem pas zvýšilo o 6 cm. (4 cm tunýlek na gumu + 1 cm založení + 1 cm vůle.)

Během chvilky tam máte jednoduché a slušivé kalhoty.

Máte taky rádi recyklaci a šijete z vyřazených kousků oděvů? Taky se vždy divíte, že se do „látky“ se střihem nemůžete vejít? Napište nám, jak to máte doma s přešíváním vy. 🙂

Krásné léto a přeji nám všem počasí jen na krátké kalhoty.

Dáša

Dáša (mamas)
Spoluzakladatelka projektu Šijte s námi. Žena, která si jde za svými sny. Máma dvou báječných dětí, partnerka skvělého muže. Spolu s Bárou svým tvořením, psaním podrobných návodů a sdílením zkušeností motivuje ostatní ženy a dodává jím odvahu pustit se do věcí, o kterých neměly tušení, že by je mohly zvládnou.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů