Dnes pro Vás máme inspiraci na výrobu obrazu z netřesků. Viděla jsem ho na internetu a nadchla jsem se. Můj obraz je určený ven a použila jsem tedy rostliny, které mi rostou na zahradě i koupené, ale které vydrží zimu. Pokud Vás někdy brouzdání na internetu zavede na fotky takovýchto obrazů ze středomořských či jiných „teplých“ oblastí, uvidíte tak krásné a barevné rostliny, které u nás můžete použít, pokud nebude obraz v chladných měsících venku.
Netřesk, netřeskovec, rozchodník – mé oblíbené rostliny. Rozdíl mezi netřeskem a netřeskovníkem nepoznám, tak se omlouvám všem znalým, že budu vše nazývat netřesk. Tedy to, co tvoří „růžičky“. Rozchodník je u mě vše, co se rozrůstá, plazí od místa zasazení. Vše jsou nenáročné rostliny, zejména na zalévání. Daří se jim v květináči, na záhonu i v malém prostoru třeba betonové tvárnici.
Jediná nevýhoda netřesku je, že pokud vykvete, seschne a odumře. Většinou ale stihne okolo sebe nechat malé rostlinky.
Takže po několik letech máte zdroj pro obraz. Netřesk koupíte v marketech, e-shopech, samostatně nebo v různých setech. Stačí však získat jednu růžičku, třeba od známých nebo z cest a máte základ.
Obraz tvoří základní dřevěný rám, bednička od ovoce, dárková krabice od vína nebo truhlík, prostě co máte doma. Hloubka mého rámečku je 7 cm. V něm je plastová vanička, kde je substrát. Na přední straně je pletivo, které drží rostliny na místě. Než obraz zavěsíme, je potřeba tak čtyři týdny nechat rostliny hezky zakořenit, aby se nám vše nevysypalo!
Můj dřevěný rám. Našla jsem zbylé latě od našeho plotu a požádala jsem manžela, aby mi je sešrouboval do rámečku. Co se týče rozměru, je to jen a jen na vás. Záleží, kde chcete, aby obraz visel a pozor, obraz není úplně lehký. Nyní mám pro Vás radu. Uvnitř rámečku jsou plastové vaničky – jedna, dvě, tři….. Použila jsem vaničky od masa, krásně je můžete sestřihnout na požadovanou výšku. Takže pokud si budete volit rozměr, nejprve koukněte, jaké máte vaničky a přizpůsobte velikost rámečku. pokud vaničky nebudou až k okraji, sazeničky sázejte k okraji vaničky, růžičky se rozrostou.
Pokud vaničky nemáte nebo máte atypickou velikost rámečku nebo máte jinou dřevěnou krabičku použijte igelitový sáček nebo fólii. Také je dobré už od začátku myslet na to, jak obraz zavěsíte. Zda tam je zezadu vhodný okraj, nebo háček nebo zavěsíte na provázek. S plným obrazem se to už vymýšlí hůře. Rámečky můžete samozřejmě také natřít nebo upravit podle vašeho vkusu.
Aby vše drželo a z rámečku nic nevypadlo, potřebujeme pletivo, přesně králičí pletivo. Já jsem ho koupila v ruličce v hobby marketu. Dále potřebujeme kleště na stříhání drátu a sponkovací pistoli.
Substrát. Není vhodné použít pouze zeminu, ta je těžká, hutná a hodně saje vodu. Můžete zakoupit přímo substrát pro netřesky nebo si jej můžete namíchat. Jeho poměr je 4 díly zeminy, 2 díly písku a 1 díl perlitu (to jsou ty bílé částečky), tetno poměr jsem vyčetla na internetu a jsem s ním zatím spokojená.
Sazeničky. Obejdeme zahradu, známé, obchod a připravíme si sazenice. Nebo máme připravený rámeček a postupně když získáme růžičku ji tam „píchneme“.
Rámeček necháme ležet alespoň 4 týdny, aby se rostliny zakořenili. Zaléváme dle potřeby. Poté zavěsíme na určené místo a můžeme se radovat z hotového díla.
Zavěšený obraz zalévám mlhou (funkce na hlavici od hadice). Můžete také rozprašovačem nebo obraz sundejte, položte a zalijte. Pozor také na vodu, která může z obrazu kapat, třeba po dešti. Na to je vhodné myslet před zavěšení obrazu, prudké deště mohou vyplavit i trochu zeminy.
Líbí se Vám zelený netřeskový obraz? Těšíme se na komentáře.
Krásné léto plné obrazů.
Dáša