Dnešní projekt není návodem na šití, ale inspirací na vytvoření jedinečné „batikované“ látky. Jedná se o projekt, který je vhodný i pro předškolní děti. Sama jsem měla šanci vyzkoušet jej v kolektivu a děti byly úžasné. Jen jsem neměla další ruce na focení. 🙂
Batikované ubrousky jsme zatavili do fólie. Tím jsme zachovali a také zvýraznili barvy. Vytvořené podložky mohou sloužit při tvoření nebo stolování.
Použili jsme tři barvy a sledovali jsme jejich reakce. Některé dětské ruce byly opatrné, jiné se do barvení pustily „ve velkém“.
Ubrousky jsem vytvořila z tenkého bavlněného prostěradla, které už nepoužívám. Látka je tenká a savá. Savost je důležitá. Smotaný ubrousek se namočí a podle vlhkosti látky dojde k šíření a slívání barev. Barvy jsem použila, které jsem našla doma – barvy na hedvábí k okamžitému použití – červená, žlutá a zelená. Jejich hustota mi přišla ideální. Na ubrousek jsme je nanášeli štětcem.
Co tedy potřebujeme:
Začínáme:
Připravíme si ubrousky. Nastříháme nebo nařežeme na požadovaný rozměr. Já jsem připravila ubrousky o rozměru 20 x 30 cm. (Rozměr před batikou dělám větší, na finální rozměr řežu až po obarvení, vysušení a vyžehlení.)
Ubrousek uchopíme ve středu a vytvoříme smotek. Smotek namočíme a vyždímáme. Čím více vody v ubrousky tím větší rozpití a rozlití barev.
Špičkou nahoru smotek vložím do sklenice.
Štětcem nanášíme barvy na smotek. Jednoduše štětec namočíme do barvy a „ťupkujeme“ látku.
Barvu nechám působit několik hodin.
Ubrousky rozbalíme a pokud možno na „ležato“ necháme uschnout. Pokud ubrousek pověsíme, mohou se barvy ještě slívat.
Vyžehlíme nebo jiným postupem podle použitých barev stabilizujeme barvy.
Seřízneme nebo sestřihneme na finální rozměr.
Zalaminujeme a je hotovo.
Pouštíte se do projektů i s malými dětmi? A zaujal Vás tento postup batikování? Těšíme se na komentáře.
Dáša