Batikovaný ubrousek

Dnešní projekt není návodem na šití, ale inspirací na vytvoření jedinečné „batikované“ látky. Jedná se o projekt, který je vhodný i pro předškolní děti. Sama jsem měla šanci vyzkoušet jej v kolektivu a děti byly úžasné. Jen jsem neměla další ruce na focení. 🙂

Batikované ubrousky jsme zatavili do fólie. Tím jsme zachovali a také zvýraznili barvy. Vytvořené podložky mohou sloužit při tvoření nebo stolování.

Použili jsme tři barvy a sledovali jsme jejich reakce. Některé dětské ruce byly opatrné, jiné se do barvení pustily „ve velkém“.

Ubrousky jsem vytvořila z tenkého bavlněného prostěradla, které už nepoužívám. Látka je tenká a savá. Savost je důležitá. Smotaný ubrousek se namočí a podle vlhkosti látky dojde k šíření a slívání barev. Barvy jsem použila, které jsem našla doma – barvy na hedvábí k okamžitému použití –  červená, žlutá a zelená. Jejich hustota mi přišla ideální. Na ubrousek jsme je nanášeli štětcem.

Co tedy potřebujeme:

  • Bavlněné ubrousky
  • Barvy na textil (já použila na hedvábí)
  • Sklenici
  • Vodu
  • Štětce
  • Žehličku
  • Nůžky na textil nebo podložka a řezací kolečko
  • Fólie a laminovačka

Začínáme:

Připravíme si ubrousky. Nastříháme nebo nařežeme na požadovaný rozměr. Já jsem připravila ubrousky o rozměru 20 x 30 cm. (Rozměr před batikou dělám větší, na finální rozměr řežu až po obarvení, vysušení a vyžehlení.)

Ubrousek uchopíme ve středu a vytvoříme smotek. Smotek namočíme a vyždímáme. Čím více vody v ubrousky tím větší rozpití a rozlití barev.  

Špičkou nahoru smotek vložím do sklenice.

Štětcem nanášíme barvy na smotek. Jednoduše štětec namočíme do barvy a „ťupkujeme“ látku.

Barvu nechám působit několik hodin.

Ubrousky rozbalíme a pokud možno na „ležato“ necháme uschnout. Pokud ubrousek pověsíme, mohou se barvy ještě slívat.

Vyžehlíme nebo jiným postupem podle použitých barev stabilizujeme barvy.

Seřízneme nebo sestřihneme na finální rozměr.

Zalaminujeme a je hotovo.

Pouštíte se do projektů i s malými dětmi? A zaujal Vás tento postup batikování? Těšíme se na komentáře.

Dáša

Dáša (mamas)
Spoluzakladatelka projektu Šijte s námi. Žena, která si jde za svými sny. Máma dvou báječných dětí, partnerka skvělého muže. Spolu s Bárou svým tvořením, psaním podrobných návodů a sdílením zkušeností motivuje ostatní ženy a dodává jím odvahu pustit se do věcí, o kterých neměly tušení, že by je mohly zvládnou.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů