Magická kostka – návod na ušití

Dnes pro vás máme inspiraci a návod na ušití magické kostky. Tento článek vznikl ve spolupráci s Jančou Matějíčkovou, která celý návod připravila, kostku ušila a nafotila, ale nemá web, prostřednictvím kterého by se návod dostal k lidem. A tak nás oslovila a my jsme neváhaly, protože krásné a užitečné věci šíříme mezi lidi rády.

Kostku tvoří 12 obrázkových panelů a 8 molitanových kostek. Kostku lze různě přetáčet a skládat a objevovat tak nové a nové obrázky.

Co vše lze s kostkou dělat a jak se přeměňuje, se můžete kouknout na videu.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Kostka je šita převážně ručně skrytým matracovým stehem, ale jakmile pochopíte princip, jak je kostka tvořena, lze si sousední strany kostky sešít i na šicím stroji.

Doporučuji však nejprve obrázky na molitanové kostky našpendlit tak, jak je vidět na fotografii a jak je podrobně popsáno v návodu a až pak jednotlivé díly postupně sundávat a sešívat na šicím stroji.

Detail šití skrytým matracovým stehem.

Pro ušití kostky budete potřebovat:

 • 12 obrázkových panelů – pro tuto byly použity panely na puzzle ze syslito.cz. Obrázek je tvořeni 4 částmi o rozměru 8 x 8 cm a každá má přídavek na šev v šíři 1 cm.
 • 8 molitanových kostek – pro výslednou kostku o hraně délky 16 cm je potřeba kostka o hraně 8 cm,
 • tenká nažehlovací výztuha. Např. Novofix, Vlizeline apod.,
 • kousek kartonu na vytvoření šablonky pro zažehlení panelů nebo poskládaný a prošitý pečící papír,
 • žehlička, nůžky, jehla, nitě.

Obrázkové panely na kostku lze koupit třeba na syslito.

Podrobný návod na složení kostky, který pro vás Janča připravila, si můžete stáhnout zde:

Přidáváme ještě pár užitečných postřehů od Janči, jak postupovat ke zdárnému konci:

 1. Z poskládaného pečícího papíru nebo z kartonu si vyrobíme šablonku. Po založení švu má obrázek 8×8 cm. Na obrázku není hrana 8×8 nijak značená, takže bez šablony a zažehlení nejde poznat, kde se to má sešít.
 2. Abychom měli hrany pěkně rovné, použijeme oboustrannou výztuhu a tam, kde vychází rohový šev, přídavek nažehlíme z rubu na výztuhu. Pak je možné sešívat díly pouze ručně. Jde to i jinak, ale takto je to podle mě nejlepší. Panely od syslito jsou natištěny na slabé bavlněné látce. Hodně se třepí. Při práci s bavlnou se vždy doporučuje obšít kraje, aby se netřepily a nepáraly. Místo obšití jsem tedy použila to nažehlení na výztuhu i z rubu. Fotka v návodu ukazuje, že při použití oboustranné výztuhy se musí postupovat hodně opatrně, aby člověk nenajel žehličkou až na lepivou část. Musí se zažehlovat jen ten 1 cm na kraji.
 3. Šablonka na žehlení je z pečícího papíru, který vždy používám pod žehličku, pokud dávám výztuhu. Látka se neušpiní. Aby byla šablonka pevná, má víc vrstev a je prošitá. Díky tomu, že je šablonka trochu tlustší, v tom ohybu při nažehlování vznikla malá dutinka v místě, kde se pak šije matracový steh, a tak jde sešívání skrz dutinku velmi rychle. Rychleji než ten klasický šev na rohy.
 4. Obrázky, co jsou dvojce vedle sebe a nejsou ve výsledku dělené, lze sešít na stroji. Nejprve tedy zažehlíme tvar podle šablony, sešijeme dvojici na stroji a pak nažehlíme výztuhu, aby se látka netřepila.
 5. I jednotlivé čtverečky obrázků, které se rozevírají, žehlíme 2x (jednou přes šablonu a jednou s výztuhou).

Zní to možná složitě, ale šlo to rychle. 😉

Věříme, že se vám návod bude líbit stejně jako nám. A Janě děkujeme za vytvoření a možnost jej sdílet na našem blogu.

Mějte krásné a pohodové dny.

Bára

Bára (mamas)
Spoluzakladatelka projektu Šijte s námi. Žena, kterou baví život, máma dvou báječných dětí, manželka skvělého muže. Spolu s Dášou svým tvořením, psaním podrobných návodů a sdílením zkušeností motivuje ostatní ženy a dodává jím odvahu pustit se do věcí, o kterých neměly tušení, že by je mohly zvládnout.
Komentáře
 1. Markéta napsal:

  Dobrý den, kostka je nádherná, jen nejsem tak šikovná. Bylo by možné ji někde zakoupit.
  Děkuji,
  M. R.

  • Bára (mamas) napsal:

   Dobrý den, Markéto, věřím, že s návodem byste kostku zvládla vyrobit. 😉 Kde konkrétně se dá koupit netuším, ale zkuste se mrknout na Fleru, tam jsou různé rukodělné výrobky, třeba tam bude i taková kostka. Bára

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů