Dnes pro Vás máme inspiraci na pouzdro ve vzhledu VELRYBY, která může být podle výběru látek určená pro malé i velké. Pouzdro u nás doma vzniklo z důvodu předškolních vzdělávacích skupinek, které navštěvujeme ve školce. Šimon tam dostal nové pastelky, tužku, nůžky a spoustu pracovních materiálů. Pracovní materiály má na starosti dospělý, ale pro psací potřeby jsme chtěli „speciální“ pouzdro. Tak jsme koukli na internet a hle velká ryba, která má v bříšku vše schované.
Tak jsem ušila první velrybu, ale ta jen tak tak schová v bříšku pastelky.
Přišlo tedy mírné zvětšení a druhý pokus. Tam už se vše snadno vejde. Ale barevnost není klučičí.
A třetí finální pokus podle střihu, který najdete v projektech zdarma.
Velrybě sluší dvě odlišné barvy nebo vzory na vnější kůži. Vnitřek je začištěn podšívkou. Budeme také potřebovat výztuhu, která látku zpevní. Na bříško jsou efektní manšestry, se svou strukturou. U pevných látek – třeba hrubý manšestr nebo potahová látka, už není potřeba žehlit výztuhu do ploutví, ale je to na vás, jak se do velryby pustíte.
Bříško je uzavíratelné na zip. Při šití si vystačíme s jednou polovinou zipu v metráži a jedním jezdcem. Tento projet je cvičení na sešívání oblých dílů. Už při sešívání hřbetu a břicha velryby mě budete možná proklínat a při šití zipu po obvodu a ještě následném šití podšívky si na mě asi taky vzpomenete. Ale výsledek myslím stojí za to. Tvar a velikost velryby si také snadno můžete upravit podle svého.
Bohužel i takto, jako na fotce dole, to také může skončit…. Myslím, že není v pořádku jezdec. Už při nasazování zlobil a takto to dopadlo během dodatečného focení…. Čeká mě párání a oprava.
Co potřebujeme na pouzdro:
Začínáme:
Podle střihu si připravíme hřbet a břicho. Barevnost je jen na Vás. Já jsem barvy hřbetu a břicha střídala i na ploutvích.
Na boční ploutve potřebujeme dva obdélníčky od každé vnější látky. Různé látky položíme lícem na sebe.
Pokud je látky tenká, jednu látky vyztužíme – nažehlíme tvar ploutve a podle něj obšijeme.
Na látku přeneseme obrys boční ploutve. Po trase kresby prošijeme. Pokud máme výztuhu, šijeme kolem ní.
Obrys obstřihneme a švový přídavek opatříme V nástřihy.
Ploutve protočíme lícem ven. Vyrovnáme a vyžehlíme. V kraji prošijeme. Můžeme také prošít strukturu ploutví, fantazii se meze nekladou. Nebo necháme jak jsou.
Boční ploutve umístíme na boky hřbetu, mezi značky. Koukněte na fotku. Ploutve mají „zadní“ oblouček, který směřuje k ocasu. Na fotce je umístění ploutví, které má byt po našití.
Ploutve překlopíme na látku, srovnáme hranu a v kraji přišijeme.
Připravíme si díly břicha. Nejprve si je na podložku položíme, jak mají být po našití. Lícové strany jsou nahoru.
Díly břicha překlopíme lícem na sebe se hřbetem. Sešpendlíme a na šířku patky sešijeme. Na začátku a konci zapošíváme. Nejprve jednu, pak druhou stranu.
Pohled z rubové strany. Podle tuhosti látky švový přídavek opatřete V nástřihy, aby bylo možné šev sežehlit a nevytvořily se hrbolky látky. Švový přídavek sežehlíme směrem ke středu. Boční ploutve směřují do boků.
Vyžehlený vnější díl.
Podle takto sešitého dílu si vystřihneme výztuhu. Výztuhu nažehlíme na rubovou stanu velryby.
Stejně podle obvodu vnějšího dílu si vystřihneme podšívku. Tu však zatím odložíme.
Nyní na vyztuženou vnější část můžeme vyšít „pruhy“ na břiše. Můžeme „narazit“ bezpečností oči nebo udělat poutko jako vodotrysk.
Do středu vložíme průchodku. Průchodku dáváme do vyztužené látky. Protáhneme provázek a z rubové strany uděláme uzlík.
Připravíme si zip. Ten musí být ideálně o 5 cm na každou stranu delší než obvod vnějšího dílu. Delší konce vždy můžeme zarovnat a také máme rezervu na nasazení jezdce. (Při nasazování jezdce můžeme nechtěně roztřepit konce, které potřebujeme zastřihnout.)
Zip rozdělíme na poloviny. Potřebujeme jednu polovinu.
Zip našpendlíme na obvod vnějšího dílu. Střed zipu položíme na střed „čumáku“. Na lícovou stranu látky položíme zoubky zipu. Tkanici vyrovnáváme s okrajem. Špendlíme postupně po celém obvodu – tak jak je na fotce.
Zip přišijeme. Ideálně použijeme zipovou patku.
Vnější část velryby leží lícem nahoru na podložce, na ní položíme lícem dolu podšívku. Vyrovnáme a v kraji po dráze zipu prošijeme. mezi konci zipu máme nesešitý protáčecí otvor.
V zatáčkách je tkanice zipu „srolovaná“, proto jí opatříme nástřihy.
Švový přídavek opatříme V nástřihy a nástřihy, jak je vidět na fotce.
Protočíme lícem ven, vyrovnáme a vyžehlíme.
Z lícové strany prošijeme obvod kolem zipu.
Přeložíme na polovinu, vyrovnáme, srovnáme konce zipu a nasadíme jezdec.
Jezdec nasazujeme oblou stranou .
Velryba již získává svou podobu. Jdeme na zadní ploutev.
Tělo u ocasu „zplacatíme“ tak, že střed zipu leží na středu (páteři) velryby. Podle obrázku to je asi více jasné než podle popisu. Vyrovnáme a v kraji prošijeme. Zip a látku odstřihneme.
Připravíme si dva obdélníčky látky, podle velikosti zadní ploutve, delší stranu zahneme 1 cm do rubu a zažehlíme. Tak si začistíme okraj, který pak nasuneme na tělo velryby. Na látku si nakreslíme tvar zadní ploutve. Před obšitím si ověřte, zda šířka zadní ploutve odpovídá sešitému konci těla. Pokud ne upravte!
Opět, pokud je látka tenká, jednu látku vyztužíme nažehlením tvaru ploutve. Tvar zadní ploutve obšijeme.
Tvar obstřihneme a švový přídavek opatříme V nástřihy.
Protočíme lícem ven, vyrovnáme a vyžehlíme.
Ploutev nasuneme cca 1 cm na zadní část těla velryby. Prošijeme po celém obvodu ploutve. Opět mužeme doplnit „žilkování“ i na ploutvi.
Dokreslíme oči. Můžeme použít fix na textil.
A máme hotovo.
Netradiční pouzdro na tužky, pastelky nebo třeba háčky na háčkování může vyplout do světa.
Líbí se vám náš nový střih a návod, využijete ho třeba při tvoření vánočních dárků? Napište nám do komentářů.
Krásné dny.
Dáša
Velryba užasná, jako obloučky zatáčky děs. A těch chyb co tam mám..ale těch si snad všimne jen málo kdo a výsledek snad potěší 🤣😇 Děkuji ❤️
Dobrý den, u nás je také každá velryba originál a všechny dělají radost. Dáša