K napsání tohoto článku a návodu mě inspirovala moje milá sestřenice, která pracuje se seniory a bavily jsme se, že by se jí hodil nějaký jednoduchý projekt, který by s bábinkami a s dědoušky mohla realizovat.
Tak jsem se zamyslela a napadlo mě, že jsme si spolu tady na blogu ještě nikdy nešili zástěru. Jednoduchý projekt, nic moc velké šití a ještě ji pak můžou využít při pečení cukroví. 🙂
Vy ostatní si ji můžete ušít pro sebe nebo jako dárek pro někoho milého. Ať už na Vánoce nebo jen tak, pro radost.
Zástěra má univerzální velikost pro ženy i muže. Je rovného tvaru, vázačka a smyčka kolem krku je řešena šikmým proužkem. Ve střední části je jednoduchá obdélníková kapsa.
Střih je připraven jako polovina zástěry, takže látku složíme na půl, na ohyb umístíme hranu střihu a zástěru vystřihneme. Pokud chcete mít na zástěře kapsu, jako že já ji tam chci, protože v ní věčně lovím kapesník při krájení cibule nebo z ní visí utěrka, aby byla po ruce, tak si střihněte i kapsu.
Než se pustíme do šití, čeká nás hromada žehlení. Nemyslím teď koš s prádlem, toho si nevšímejte, ale budeme žehlit hrany na zástěře a na kapse. Začneme horní hranou zástěry. Hranu zahneme dvakrát o 1 cm a zažehlíme.
Můžete k zažehlování použít naše zažehlovací šablonky. Najdete je ke stažení tady >>
Pozn.: Pokud je pro vaše prsty dvojité zažehlovaná o 1 cm a skládání rohů příliš složité, můžete hrany začistit cikcak stehem a zahnout jen jednou a to rovnou o 2 cm. Rohy jednoduše přeložíte přes sebe. Z rubu nebude zástěrka tak precizně začištěná, ale svému účelu skvěle poslouží i tak.
Dvakrát o 1 cm zažehlíme i spodní a boční hrany zástěry.
Ve spodních rozích se nám zažehlené hrany takto kříží. Najdeme na hranách místo, kde je druhý sklad a v těchto místech rožek odstřihneme.
Takto budeme mít odstřihnutý rožek.
Opět si najdeme čáry druhého skladu a v místě, kde se nám čáry křižují (mám tam červené linky na fotce), roh zahneme.
Když po zahnutí rožku obnovíme zažehlené sklady hran, vznikne nám v rohu takovýto pěkný spoj na koso. Pokud vám napoprvé tak pěkně nevyšel, znova sklady rozložte a trochu si to poupravte. Složený roh zajistěte špendlíkem nebo svorkou a stejně upravte i druhý spodní roh zástěry.
Než nažhavíme šicí stroj, zažehlíme si ještě hrany kapsy. Horní hranu zažehlíme dvakrát o 1 cm a spodní a boční hrany jen jednou o 1 cm.
U kapsičky rožky nestříháme. U spodních rohů kapsy jen v místě křížení zažehlení rožek složíme do rubu.
Pak složíme i zažehlené hrany a vznikne nám opět pěkný roh. Zajistíme si ho špendlíkem nebo svorkou. Stejně upravíme i druhý spodní roh.
U horních rohů složíme první zažehlení horní hrany. Rožek složíme do rubu v místě křížení skladu. Pak předžehlené hrany složíme a opět dostaneme pěkně začištěné rohy. Stejně složíme i druhý horní roh.
Takto budeme mít nachystanou kapsičku před šitím.
Konečně se dáme do šití. Nejdříve prošijeme horní hranu zástěry. Máme ji založenou dvakrát o 1 cm. Šijeme tedy cca 8 mm od hrany.
Pak stejně prošijeme spodní a boční hrany zástěry. Opět 8 mm od hrany.
Než našijeme kapsu, prošijeme si její horní hranu. Opět šijeme 8 mm od hrany.
Poté kapsu umístíme na střed zástěry. Přichytíme špendlíky a přišijeme. Nejprve šijeme při krajíčku kapsy, tedy cca 2 mm od hrany a podruhé šijeme 10 mm od prvního švu. Tím mezi stehy schováme založení kapsy a nebudeme mít v kapse žádné nezačištěné hrany.
Zbývá nám už jen našít šikmý proužek.
Budeme ho našívat do obloučků zástěry. Nahoře nám díky němu vznikne smyčka kolem krku a na bocích vazačka.
Odměříme a označíme si na šikmém proužku vzdálenosti, jak je na fotce. Pro šikmý proužek 2,1 m nejprve 50 cm na vazačku, 30 cm na našití, pak 50 cm na smyčku kolem krku, 30 cm na našití a mělo by vám zůstat 50 cm na vazačku. Pokud máte šikmý proužek 2,5 m, tak nechte na vazačku 70 cm, postupujte dále stejně po 30 cm, 50 cm, 30 cm a mělo by vám zůstat opět 70 cm na vazačku.
Šikmý proužek tak, jak jsme si ho odměřili našpendlíme na zástěru a po celé délce prošijeme.
Začneme šít na konci vazačky. Šikmý proužek složíme na půl a u hrany prošíváme.
Pokračujeme v místech, kde máme v šikmém proužku vsunutou hranu zástěry a dál přes část u krku atd.
Během chvilku před námi bude ležet celá ušitá zástěra. Jako jištění proti párání můžete udělat na koncích vazačky uzlíky.
Pokud chcete zástěrou někoho obdarovat, můžete k ní do setu ušít ještě chňapky. Co nevidět se návod a střih objeví na našem blogu.
Mějte se krásně a budeme se těšit na fotky vašich zástěrek v galerii.
Bára
Dobrý den.Jaká je prosím vhodná gramáž látky na zástěru?Děkuji
Dobrý den, Lenko, optimální je sáhnout po bavlněném plátnu gramáže kolem 140 g/m2. Pokud byste chtěla festovnější zástěru, můžete zvolit i vyšší gramáž. Pěkný den. Bára