Šití a žehlení

Při šití se neobejdete bez žehlení. Dlouho jsem tento fakt popírala a žehlení vynechávala, ale se žehličkou opravdu jde šití mnohem lépe. Každý krok při jakékoliv tvořivé činnosti je důležitý a má vliv na konečný výsledek. Však pokud šijete, víte, jaký vliv má průběžné rozžehlování, sežehlování, přežehlování či dožehlování. A to nepíšu, jak je super pokládat střih na vyžehlenou látku. Navíc po došití se už se žehličkou nemusíte do některých míst vůbec dostat, proto žehlete tak často, jak to vaše tvoření vyžaduje. Žehlička nám může pomoci látku srovnat, vysrážet i eliminovat množství špendlíků či stehování. Dnešní článek nebude o tom, jak a kdy žehlit, ale čím a kde.

Bohužel žehlení se bez šití úplně klidně obejde, což poslední dobou poznávám u žehlení plen, dětských věciček a dalšího běžného prádla třech členů domácnosti. Co je však na tom pozitivního – mám novou žehličku! Pro její pořízení jsem se rozhodla po nápeku nohavice na starou žehličku a také pod vidinou množství žehlení na miminko. Už jsem to přiznala v jiném článku – žehlení není moje oblíbená činnost, a přesto mám doma čtyři žehličky :o). Ptáte se proč a jak k tomu došlo?

Svou první žehličku a žehlicí prkno jsem si koupila ve stejné době jako první šicí stroj – když jsem si začala vydělávat. Do té doby jsem měla starou z domova a žehlila jsem na posteli. Nebyla to žehlička, ale parní generátor Tefal. Byla jsem nadšená. Nalijete do nádržky přes litr vody. Ze žehličky nekape voda, protože přes hadici jde do ní jen pára a pára vydrží celé žehlení. Také mi vyhovuje, že na páru máte tlačítko zespodu madla, takže napařujete, jen když chcete, jinak žehlíte „na sucho“. Nevýhodou byla – vyšší pořizovací cena, velikost a delší doba zahřátí. Žehlicí keramická plocha byla super. První úraz na této žehličce se stal při stěhování, kdy spadla a urazila se špička. Časem se však žehlicí plocha drobně poškrábala, keramika se poškrábala. Myslím, že k tomu přispělo i žehlení našpendlených látek. A tím začal pomalý konec snadného žehlení. Rychle se začaly vytvářet nápeky, které špiní žehlené prádlo. K tomu ještě přidejte fakt, že sem tam při nažehlování výztuh na látky se žehlička dotkne okraje výztuhy a výsledkem je žehlička, kterou jsme čistily v tomto článku. Čištění bylo nekonečné a krátkodobé. Časem také už žehlička neměla výkon páry a zahřívání trvalo moc dlouhou dobu. Takže tato žehlička po zhruba deseti letech měla právo na výměnu.

Bylo to období, kdy i Barča měnila žehličku, a tak jsme si vyměnily rady a tipy. Někde jsme se dočetly, že žehlička profesionála má nerezovou žehlicí plochu a otvory pro páru u špičky, aby pára při pohybu žehličky měla razanci na špičce a klouzala po nerezu do protipohybu. Tak jsem se v obchodě koukla po žehličce s nerezovou plochou. Těchto modelů moc není, ale nakonec jsem koupila. Měla otvory pro páru po celé ploše, ale plocha je nerez. Říkala jsem si, že nerez je i ve škrábanci nerez a nebude se ni nic napékat a bude se moct čistit prostředky na nerez. Na začátku žehlení super, zvykala jsem si pouze na dolévání vody. No, když mám novou žehličku, musím se o ni pořádně starat, pravidelně. Už jen tato samotná myšlenka mě měla varovat… nevymyslela jsem nic lepšího než to, že vyčistím nádržku na vodu od vodního kamene…  koupila jsem prášek – odstraňovač vodního kamene ze žehličky. Nasypala, dolila vodou, zapnula. Když to čistí nádržku, vyčistí to i ty dírky, ne?  Tak jsem si ten roztok propařila přes žehličku. Když jsem začala, už jsem věděla, že je zle. Pára z dírek se začala lepit na rozehřátou žehlicí plochu a vytvářet černé nápeky. Byla jsem zoufalá. Než žehlička vychladla, byla žehlicí plocha v zoufalém stavu. Vytáhla jsem čističe na nerez, ale z dírek to moc nešlo. Ještě jsem to chtěla vylepšit vůní do žehličky… výsledek – žehlička žehlí, ale pára katastrofálně zapáchá…

Po těchto zkušenostech jsem svůj příběh líčila mamce. Mamka dostala novou žehličku na Vánoce, tak mi dala její starou, ať si ji nechám na šití – hlavně na výztuhy, a na běžné žehlení si mám koupit novou. Tahle mamky tefalka nebyla špatná, tak jsem s ní běžně žehlila. Až nastal den, kdy jsem šla na svatbu a ve spěchu jsem si téměř na celou žehličku napekla nohavici kalhot. Hleděla jsem na seškvařenou rozteklou hmotu a říkala si – no to je konec další žehličky. Většinou když něco napeču na žehličku, začnu ji zuřivě otírat o hranu žehlicího prkna, což vše jen rozmatlá po žehličce a zašpiní prkno. V tomto případě jsem však pospíchala, tak jsem žehličku nechala žehličkou. Byla jsem rozhodnutá, že ji po vychladnutí vyhodím. Ale jak byla žehlička i s napečenou látkou studená, nápek vypadal jako umělá hmota a šlo jej krásně sloupnout. Odnesly to jen kalhoty. Takže žehlička určená k šití vydržela.

Po všech těchto zkušenostech jsem opět sáhla po parním generátoru a zatím jsem spokojená. Celá žehlička je kompaktní, rychle se nahřívá, nádržka má samočisticí systém, voda se dá průběžně dolévat a žehlicí plocha působí dost odolně. A výkon páry super.

Dále musím přiznat, že oblečení umím vyžehlit pouze na žehlicím prkně. Moje maminka žehlila vše na stole. Měla vrstvenou podložku z dek a horního plátna. Na takové ploše jsem já zvládala jen rovné věci jako kapesníky či utěrky. Jak jsem nešetřila na první žehličce, šetřila jsem na prkně. Molitan se vydrolil, potah se rozpadl a část na odkládání žehličky se ulomil. Celkově je prkno už dost rozvrzané. Molitan jsem vytvořila nový a ušila potah. Jak na nový potah v článku zde. Žehlím na látkovém bavlněném potahu. Pod ním mám potah ze zara odrážející teplo zpět do látky. U nového prkna budu preferovat co největší šířku a robustní konstrukci.

Při žehlení a rozžehlování při šití se mi osvědčil rukávník – malé prkno.

Dále mám rukavici, kterou navlečete na ruku a podkládáte žehlené místo. Také mohu doporučit.

Co nás však nadchlo – je žehlicí deska, kterou si položíte vedle šicího stroje a nemusíte nikam daleko odbíhat. Šijete a žehlíte raz dva. Deska je skladná (její rozměr je 30 x 50 cm) a díky pevné látce bude dlouho sloužit. Nažehlování výztuh, záplat, rozžehlování švů, tvarování kapes a mnoho a mnoho dalších úkonů bude s deskou rychlé. Navíc si ji můžete vybrat v provedení krásných potahů zde, v obchůdku u Jehlann.

Líbí se vám? Mně ano, hned bych ji brala :o).

A pro ty, co článek dočetli až sem, mám dobrou zprávu, a to, že žehlicí deska bude mít nového majitele z řad návštěvníků našich stránek. V krátkém čase bude vyhlášena soutěž, ve které bude cenou žehlicí deska. Přesné a podrobnější informace se dočtete v některém z následujících článků na našem blogu. Nebojte, soutěž proběhne tak, že ti, kteří ji nezískají, si ji určitě stihnou objednat  do Vánoc.

A čím a kde žehlíte vy? Máte super rychlý a účinný návod na čištění žehličky? Napište nám do komentářů, budeme rádi! A já jdu dvě ze svých žehliček recyklovat do elektro-odpadu.

Dáša


Dáša (mamas)
Spoluzakladatelka projektu Šijte s námi. Žena, která si jde za svými sny. Máma dvou báječných dětí, partnerka skvělého muže. Spolu s Bárou svým tvořením, psaním podrobných návodů a sdílením zkušeností motivuje ostatní ženy a dodává jím odvahu pustit se do věcí, o kterých neměly tušení, že by je mohly zvládnou.
Komentáře
 1. Vendula P. napsal:

  Dobrý den Dášo, jsem ráda, že nejsem jediná, kdo čistí žehličku o hranu žehlícího prkna. 🙂 Je to hrozný zlozvyk. Ale člověk to dělá tak nějak automaticky… Žehličku mám s keramickou žehlící plochou a zatím jsem s ní spokojená. Jen si dávám velký pozor, abych do ní nelila tvrdou vodu. Ta předchozí dopadla při čistění úplně stejně jako Vaše. Takže do nové (už je nová 3 roky) dávám vodu ze sušičky a nebo si nosím od kamarádky.
  Mým velkým snem je široké žehlící prkno a malinká žehlička (na drobné věci). Ale to až se někdy přestěhujeme do domečku. Zatím jsme v malém bytě a obývák představuje šicí a žehlící dílnu. Naštěstí mám velmi tolerantního partnera, který obchází denně rozložené žehlící prkno a nechává to bez komentáře. 🙂
  Jinak žehlím téměř všechno oblečení (ať dělám, co dělám vždy je po vyprání a usušení, jako kdyby se „vybralo krávě z tlamy“). A přiznám se, že žehlím ráda! A už se moc těším až budu žehlit na miminko… 🙂

  Krásný den a žehlení zdar…..

 2. Adéla napsal:

  Já se řídím heslem mé mamky – kdo dobře věší, nežehlí…takže častěji vytáhnu žehličku k šití (třeba dnes jsem nažehlovala refl. obrázky), než na prádlo, žehlím fakt jen to nutné a navíc to neumím. To jsem prostě okoukala z domu, žehlit na stole a jen nejnutnější.
  Fakt bych potřebovala nějaký šicí pokoj nebo aspoň kout, abych vše nemusela pořád uklízet a přesouvat stroje, žere to moc času, a mohla tam mít i tu žehličku pořád po ruce. A ty nápeky, moje jediná ubohá žehlička ví co jsou zač, zase tam jeden malý mám…asi budu muset jít časem taky do nové.

  • Dáša (mamas) napsal:

   Jé tak to říká i moje mamka. U nás se však vše pomačká při přesunu z prádelny do skříně, kdy to leží dlouho v koších a já to přehrabuju. Tak se mi vždy žehlení hromadí :o))). Při výběru nové žehličky šťastnou ruku. Dáša

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů