Návod jak ušít roušku / ústenku

Na internetu koluje spousta návodů na různé druhy roušek nebo chcete-li ústenek. Původně jsme neměly v plánu tyto řady rozšiřovat, ale protože jsme se do šití daly taky a u toho vznikaly různé varianty a vylepšení, rozhodly jsme se s vámi i o naši variantu roušky podělit.

Chtěla bych na začátek říct, že nejsem zdravotník a už vůbec ne odborník na různé druhy roušek a tímto článkem se k ním rozhodně nemám v plánu hlásit. Ale selský rozum mi říká, že je lepší mít něco než nic, a tak vám zde předkládám naši variantu roušky, která se nám jeví jako optimální zejména z těchto důvodů:

 • V horní části má drátek, který pomáhá tvarovat roušku a umožní tak její těsné přilnutí k obličeji.
 • Můžete si ji ušít ve variantě se šňůrkou nebo gumičkou za uši. Případě variantu i po ušít změnit, podle toho, co vám bude lépe vyhovovat.
 • Je jednoduchá a rychlá na ušití!

Máme odzkoušeny tři velikosti: děti, ženy a muži a samozřejmě k nim odpovídající. Tedy teenagerům se bude hodit dámská velikost apod.

Na výrobu budete potřebovat:

 • Bavlněnou látku – 100 % bavlněnou tkaninu.
 • Tkaloun/gumu – lze nahradit šikmým proužkem koupeným nebo ušitým, jakýmkoliv provázkem. Viděla jsem i provázky z ustřihnutého bavlněného trička. Gumičku kloboukovou, tenkou prádelní, ale zaujal mě i ustřižený proužek z dámských punčoch.
 • Drátek – vázací drátek. Lze použit i rozevřenou kancelářskou sponku nebo jakýkoliv drátek, co doma najdete a bude se vám zdát vhodný.

Rozměry materiálu pro jednotlivé velikosti:

Jak na to:

Obdélník přehneme na půl krátkými stranami k sobě. Lícová strana látky je uvnitř.

Krátkou hranu sešijeme ve vzdálenosti 1,5 cm od hrany a dále prošijeme linku cca 3 mm od prvního sešití. Viz foto.

Ustřihneme drátek dlouhý dle pokynů výše.

Konce zahneme kleštičkami do smyčky.

Drátek nasuneme do připraveného tunýlku ve švu.

Oba konce tunýlku ve švu prošijeme několikrát tam a zpět, aby nemohl drátek ven.

Roušku protočíme lícem ven, urovnáme šev s drátkem a vyžehlíme.

Hranu s drátkem prošijeme. (Pozn.: U několika jsem hranu zapomněla prošít a zdá se, že to ničemu nevadí. Tak pokud šijete kvanta a řešíte každý šev, lze vynechat.)

Boční hrany začistíme na overlocku nebo hustším cikcak stehem. Pokud šijete na overlocku, nechte si delší konce nití. Při šití cikcak stehem klasicky zapošívejte. Konce řešit nemusíte.

Konce nití ze začištění overlockem zahneme směrem ke středu roušky a 0,5 cm od kraje položíme tkaloun. Délka tkalounu je uvedena na začátku návodu.

Tkaloun vedeme tak, aby jeho volné konce mířily ke hraně s drátkem.

V polovině tkalounu hranu přehneme a přichytíme. Pokud nepoužíváte tkaloun, ale jinou šňůrku nebo gumičku, zahněte hranu tak, abyste ji mohli pohodlně prošít.

Zahnutou hranu prošijeme. Důkladně na konci a na začátku zapošijeme Důležité je, aby tkaloun v tunýlku zůstal pohyblivý! Nesmíme jej prošít.

Přesahující konce nití z overlocku ustřihneme.

Na koncích tkalounu zavážeme uzlíky a máme hotovo!

Horní hrana s drátkem se vytvaruje podle nosu majitele a boky roušky se stáhnou, aby rouška pěkně přiléhala.

Roušku nasadíme tak, že ji posuneme na tkalounu k volným koncům. Tím nám vznikne dostatečně velká smyčka k navlečení přes hlavu. Poté roušku přitáhneme ke krku, překlopíme přes obličej a vzadu zavážeme.

Při zavazování se jeví optimální protáhnout horní stužku pod spodní smyčku a pak zavázat.  Tím se pěkně stáhne spodní hrana pod bradu a rouška dobře přiléhá k obličeji.

Varianta s gumičkou:

Hned při šití bočních tunýlků nahradíme tkaloun gumičkou nebo až po ušití do tunýlku gumu navlečeme.

Gumičky zavážeme a podle potřeby upravíme délku.

Já jsem použila velmi starou kloboukovou gumičku, která už moc nepruží, tak bylo potřeba ji hodně stáhnout. Je potřeba si upravit délky podle toho, jaké možnosti materiálu máte vy.

Použít lze i úzkou prádlovou gumičku. Délka závisí na její pevnosti. Orientačně doporučuji délku 30 cm na jednu stranu.

Místo sešití je dobré gumičku pouze zavázat, aby si mohl nositel její dílku upravit podle po potřeby.

Roušky si můžete ušít v různých barvách a vzorech a tuto situaci aspoň barvou roušek trochu rozveselit. Navíc lze krásně zužitkovat kousky látek, které by se na jiné šití těžko využily.

Na závěr ještě pár obecných doporučení:

 • Rouška by měla k obličeji přiléhat co nejtěsněji, aby vzduch nemohl proudit kolem ní, ale skrz ní.
 • Použitou roušku je potřeba považovat za infekční materiál a podle toho k ní přistupovat. Tedy sundat a uložit např. do sáčku a poté vyprat/vyvařit a vyžehlit.
 • Ideálně vždy nasazovat jen čistou roušku. Opakovaně nenasazovat roušku již jednou použitou.
 • Po manipulaci s rouškou si důkladně umýt ruce.

Věřím, že pro vás bude náš návod užitečný a společně dokážeme náporu virů odolat.

Pokud máte k šitým rouškám jakýkoliv postřeh nebo doporučení, neváhejte se o něj s námi podělit v komentářích.

Přeji všem pevné zdraví a sílu celou situaci zvládat s co největším klidem.

Vaše Bára

Bára (mamas)
Spoluzakladatelka projektu Šijte s námi. Žena, kterou baví život, máma dvou báječných dětí, manželka skvělého muže. Spolu s Dášou svým tvořením, psaním podrobných návodů a sdílením zkušeností motivuje ostatní ženy a dodává jím odvahu pustit se do věcí, o kterých neměly tušení, že by je mohly zvládnout.
Komentáře
 1. Jarmila Janovská napsal:

  Ta vaše rouška s drátkem je vážně super. Ze začátku jsem šila ty roušky skládané a postupem času a stávkováním stroje jsem začala šít tzv. jednodušší roušky vašeho typu, potom ovšem bez drátků, tolik jsem jich neměla. Dávala jsem tam uzávěry od krájených chlebů a toustových chlebů, to ovšem jen pro rodinu. Na jaře jsem ušila kolem 1200 ks roušek nejprve pro rodinu, okruh známých a dále pro starší občany v obci a pečovetelskou sestru. Doufám, že už je nebudeme tolik potřebovat, neboť „mašinka stařešinka“ má své dny. Zdravím velkou Vaši rodinu a přeji hodně nápadů.

  • Dáša (mamas) napsal:

   Tak to je neuvěřitelný počet roušek, nedivím se, že stroj už nechtěl, to muselo být šicích hodin! Bohužel roušky jsou opět zde a už i já šila nové :o(. Dáša

 2. Jitka napsal:

  Moc děkuji za návod. Šití mi šlo krásně od ruky, šila jsem to v ruce, protože stroj mi nefunguje, ale dalo se to. Rouška sedí dobře , drátek funguje a líbí se mi, že je možné ji jednoduše rozvázat a spustit, visí kolem krku a snadno se zase zaváže zpátky.
  Ještě jednou díky za návod, jdu ušít další na výměnu.

  • Dáša (mamas) napsal:

   Děkujeme. Také oceňuji, hlavně v autě, že roušku sundám a nandám a vím, kde ji mám :o). Dáša

 3. Simona Prodanova napsal:

  Dobrý den, mamča mi našla Vaši stránku se šitím roušek. Musím říci, že Vaše jsou opravdu jednoduché a rychlé. Začala jsem na stroji šít poprvé a musím říci, že výsledek je vyhovující a dobrý 🙂
  Simona

 4. Iva napsal:

  Dobrý večer,jsem moc ráda,že jsem našla Váš střih. Jednoduchý,rychlý a rouška perfektně sedí. Nechápu,proč se ostatní tak trápí s rouškama,které skládají špendlí atd.a jejich výroba moc dlouho trvá. Moc děkuji za zveřejnění je to nejlepší rouška na internetu. Vše jste napsala stručně a srozumitelně.🙂 Moc děkuji,nejsem švadlena,ale tahle rouška se mi povedla ušít,pro hodně lidí.😷 . Přeji hodně zdraví. Iva

  • Bára (mamas) napsal:

   Dobrý večer, Ivo, moc děkuji za milý komentář. Netroufla bych si říct, že je to nejlepší rouška na internetu :-), ale mně tento styl také nejvíce seděl, jak co do nošeni, tak i do jednoduchosti šití, a proto jsem se rozhodla jej sdílet. Mám radost, že návod slouží i dalším tvůrcům roušek. Děkujeme a pevné zdraví i Vám! Bára

 5. tatrananka@seznam.cz napsal:

  Dobrý den,
  ráda bych se zeptala na drátek, který všíváte do látky a moc se mi to líbí, ale nelze ho vytáhnout.. Roušku vyvařujete tedy i s drátkem, nedělá to nějaké problémy??:-) Četla jsem, že by se měla vyvařovat bez drátku.. Na provléknutí používám vytvořené tkanice z šikmého proužku, krásně pruží a drží a ani uši neodstávají:-)
  Moc děkuji za reakci a hlavně pevné zdraví přeji!!:-)

  • Bára (mamas) napsal:

   Dobrý den, já jsem roušky s drátkem vyvařovala i zkoušela sterilizaci v MW. Vyvařování zatím v pohodě, ale počítám s tím, že časem drátek začne korodovat. Možná se zlomí, možná zabarví látku… Uvidím co vydrží až časem. Od sterilizace v MW jsem upustila. Drátek se hodně zahřívá a začal pálit plastový sterilizátor. Třikrát to bylo ok, to byla rouška položená drátkem nahoru a nedotýkala se dna. Čtvrtý pokus začal smrdět a to doslova. 🙂 Takže už jen vyvařuji.
   Při šití roušek do institucí (nemocnic, domovů pro seniory apod.) kde musí vydržet velkou zátěž, bych volila variantu bez drátku. Pro naše domácí použití, je to takto stále ok.
   Určitě by šla šít i varianta s vysunovacím drátkem. Např. u konce drátku ušít malou knoflíkovou dírku, přes kterou půjde před sterilizací drátek vysunout, nechat otvor ve švu apod.
   Ať slouží a pevné zdraví i Vám.❤ Bára

 6. Marie napsal:

  Děkuji za návod. Neměla jsem tkaloun a tak jsem použila tkaničky 🙂

  • Bára (mamas) napsal:

   Rado se děje Maruško. Díky za tip s tkaničkami, určitě se někomu bude hodit.;-) Bára

 7. Anna napsal:

  Dobrý den, tenhle typ roušky je nejlepší, na šití nejrychlejší a s drátkem krásně přiléhá. Šila jsem ty skládané, podle zdravotní a byla to fuška pro stroj, prošít tolik vrstev. Váš návod je popsaný tak, že to zvládne naprostý začátečník. Děkujeme! 🙂

 8. Marta napsal:

  Dobrý den mořím se s úplety tedy jejich šitím. Vždy jsem šila z pevných látek a teď jsem narazila. Jedná se mi o začištění výstřihu. Zkoušela jsem proužek z té samé látky, výstřih odstává.pak jsem zkusila lemovaci pruženku a žádné zlepšení a spíše naopak mi přijde že pruzenka je humpolácká. Co s tím? Šíji na obyč.stroji s overlock.stehy. poradíte mi prosím? Jinak návod na roušku je super!

  • Bára (mamas) napsal:

   Dobrý večer, Marto, začistit úpletový výstřih, aby dobře seděl se vždy nedaří na poprvé, když člověk nemá osahaný materiál, jak se chová, neví, jak se v těchto situacích chová jeho stroj apod., takže to, že se Vám nedaří hned na poprvé je celkem normální. Naučit Vás to v jednom komentář asi nezvládnu, ale zkuste mrknout na tento náš článek, věřím, že Vám to do začátku pomůže. Důležité je proužek všívaný do výstřihu při šití mírně natahovat, aby pak neodstával. Ale právě to know how, jak moc natahovat je trochu o cviku. 😉 Ať se to povede! A díky za pochvalu návodu na roušku. 🙂 Bára

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů