Že tato podivná slova v nadpisu slyšíte poprvé? Tak to nejste sami. Ještě donedávna to pro mě bylo taky cizí, ale dlouhodobý pobyt s dětmi dělá divy. Vzdělávám se od prvouky až po retrohry. 🙂 Možná jste letos také, stejně jako mnozí jiní, dostali knihu Retrohraní od Alice Kavkové. (Já sama jsem dvě dala a taky jednu dostala. :-)) Byl to hit Vánoc a kniha je skvělá. Postupně se jí s dětmi prokousáváme až jsme se dostali ke hře drápky. Mě, látkami posedlou, samozřejmě hned zaujaly drápky látkové a taky děti je vyžadovaly, protože házet kameny na parketách jsem jim zakázala. 🙂
K mé smůle jsem kapitolu v knize nedočetla až do konce (Alice má na konci totiž návod, jak si malajské drápky ušít) a vymýšlela jsem, jak drápky ušít sama. Na řadu přišla dokonce Pythagorova věta, počítání délky přepony a odvěsen, aby byly pyramidky souměrné. 🙂
Po ušít několika drápků svou metodou jsem zjistila, že je v knize návod. Další jsem pak zkoušela podle návodu v knize a sama teď nevím, který bych použila příště. 🙂
Hodím vám sem tedy oba, můžete je vyzkoušet a rozhodnout se, který je pro vás lepší.
Pro výrobu budete potřebovat kousky bavlněného plátna. Krásně se dají zužitkovat i malé zbytky látek.:-) A dále něco na vyplnění. Alice v knize doporučuje červenou čočku, my jsme dali jáhly, zkoušeli jsme i rýži. Použít lze asi cokoliv, co máte po ruce.
Tak a konec povídání, jdeme na šití.
Malajské drápky skoro podle knihy Retrohraní
V knize je doporučený rozměr látky 4 x 8 cm. Mně to s tímto rozměrem nevycházelo, doporučuji tedy při švovém přídavku 9 mm (šití na šířku pakty) rozměry 5,5 x 8 cm.
Střihneme obdélníček 5,5 x 8 cm.
Doporučuji zažehlit kratší strany 9 mm do rubu, ale není nutné. Jen to pak trochu pomůže při ohýbání.
Zažehlení narovnáme a srovnáme k sobě kratší strany. Boky sešijeme. Vzdálenost mezi švy by měla zůstat 3,5 cm. Můžete si na látku čmrknout i pomocné linky, kde šít.
Je dobré začít sešívat od ohybu látky, došít k hraně, tam nechat zapíchnutou jehlu, otočit a šít zase zpět. Šev je pevnější a nehrozí při pozdějším protáčení drápku, že se nám šev uvolní.
Rozložíme a prsty si uhladíme švové přídavky od sebe.
Okraje minipytlíčku zahneme 9 mm do rubu. Tady nám pomůže zažehlení hran, které jsme si dělali na začátku.
Pytlíček protočíme lícovou stranou ven a urovnáme.
Naplníme zvolenou náplní a urovnáme tak, aby na sebe boční švy pasovaly.
Plnící otvor zašijeme skrytým stehem.
Jak na skrytý steh, vám napoví obrázek.
A drápek dle postupu č. 1 je hotový.
Šití malajských drápků podle mamas
Vycházíme z obdélníku rozměrů 5 x 9 mm.
Ustřihneme obdélníček 5 x 9 mm
Složíme k sobě kratší strany.
Sešijeme dle obrázku. Tedy začneme u kratší strany, šijeme se švovým přídavkem 9 mm až k rohu, tam necháme zapíchnutou jehlu, otočíme o 90° a šijeme cca 1 cm, tam se opět se zapíchnutou jehlou otočíme a šijeme zase zpět. Necháme si otvor cca 2 cm nesešitý na protočení a naplnění drápku.
Ustřihneme rožek.
Rozložíme švový přídavek a přitiskneme k protější straně.
Ještě pohled ze strany, kde jsme šili, ať víte, jak to myslím. A tuto hranu sešijeme.
Švový přídavek právě ušité hrany můžete trochu zkrátit.
Přes otvor, který nám zůstal nesešitý, drápek protočíme. Jde to ztuha, drápek je totiž titěrný. 🙂
Všechny hrany a rohy vyrovnáme a okraje otvoru zahneme do rubu tak, jak se nám to jeví díky předšitému kousku švu.
Drápek naplníme.
Pro drobné plnivo, jako jsou jáhly, je dobré udělat si papírový kornoutek.
Otvor zašijeme skrytým stehem.
A drápek ušitý metodou č. 2 máme ušitý.
Teď už vás čeká vše jen několikrát zopakovat, ať jich máte aspoň 5 a můžete se dát do hry. Jak hrát, se dozvíte na stránkách retrohraní.
Ještě mám v plánu ušít dětem na drápky nějaký pytlíček. Neustále se totiž naším domem ozývá: „Neviděl někdo moje drápky? Dva mi chybí!“
Na ušití pytlíčku můžete použit tento náš návod na jednoduchý pytlík na stahovací šňůrky nebo tvarově stylovou pyramidku na zip.
Napište nám v komentářích, jestli drápky znáte nebo je to pro vás novinka a zda se u vás taky chytly. Těšíme se na vaše postřehy.
Mějte klidné dny a třeba si chvíli jen tak hrejte batu seremban.:-)
Bára
Páni, drápky jsem hrála jako malá holka. Naučila mi je moje babička.
Hráli jsme s kamínkama. To už je vážně dlouhá řada let:)
Ta látková varianka může být faj. Ušiju je vnoučatům.
Díky za dávnou vzpomínku a inspiraci
My děkujeme za milou zprávičku. Je super, že se oživily vzpomínky a teď z toho budou čerpat zase vnoučata.:-) Ať je u hraní veselo! Krásné dny, Bára
Baru, ty jedeš. 😊
Děkuji za inspiraci 😊 tuto retrohru, a ani zmiňovanou knihu jsem neznala. Už vím jak upotřebím zbytky látek 😊🌸 🌞
Díky Ivet, mám radost, když naše články někoho inspirují. Pak nám to všechno, co děláme, dává smysl. Knížka je fakt skvělá, moc doporučuji.:-) 🍀 Bára