Nejedna z vás už běhá v sáčku RELAX ušitého podle našeho střihu. Je jednoduché na ušití, a tak během chvilky máte nový hopsafráček. V originálním střihu a návodu nejsou kapsy, ale protože někteří je mají rádi, rozhodly jsme se vás naučit, jak si je do saka jednoduše doplnit.
A ne jen do saka. Naučíte se jednoduchý postup, díky kterému si všijete výpustkovou kapsu kamkoliv budete chtít.
Kapsu můžeme doplnit i do již ušitého saka, ale manipulace s díly a celý proces je snazší, když si kapsy do předních dílů všijeme před sešitím saka.
Začneme tím, že si na přední díl střihu saka nakreslíme vstup do kapsy. Můžete si kapsu umístit podle sebe nebo využít údaje z fotografie. Je tam pomocí rozměrů určena poloha vstupu do kapsy. Vstup samotný má rozměry 1,5 x 13 cm. Nakreslíme si ho a vystřihneme.
Střih umístíme na rubovou stranu látky předního dílu a obkreslíme vstup do kapsy.
Vstup si překreslíme na oba přední díly.
Na předkreslený vstup nažehlíme vlizelín pro zpevnění. Žehlíme z líce nebo přes pečicí papír.
Do krajů vstupu si píchneme špendlíky tak, jak je to vidět na fotce. Pícháme přesně od rohu k rohu.
Tím si polohu kapsy vyznačíme i z lícové strany.
Na lícovou stranu s vyznačenou polohou kapsy umístíme lícem dolů obdélník látky připravený na kapsu. Vstup do kapsy bude na středu kratší strany a v horní části bude látka přesahovat špendlíky o 3 cm.
Ohneme kapsu 3 cm do rubu a hranu umístíme tak, aby těsně kryla špendlíky. Po odklopení látky nahoru nám bude přesahovat 3 cm přes vstup do kapsy.
Kapsu našpendlíme na přední díl okolo vstupu do kapsy. Špendlíme tak, abychom mohli pohodlně vstup do kapsy za chvíli z rubu prošít. Nepíchejte si tedy špendlíky moc blízko vstupu do kapsy.
Díl otočíme rubem nahoru, abychom viděli nakreslený vstup do kapsy, vytáhneme si pomocné špendlíky v rozích a vstup do kapsy kolem dokola po nakreslené lince prošijeme.
Vstup do kapsy nastřihneme, viz foto. Musíme stříhat opravdu až těsně do rohů, jinak nám nepůjde kapsu pěkně vyrovnat.
Skrz prostřižený otvor protočíme kapsu do rubu předního dílu.
Otvor důkladně vyrovnáme a vyžehlíme.
Díl položíme na podložku rubem nahoru…
…A kapsu složíme přes otvor vstupu do kapsy. Hrana skladu leží těsně na horní hraně vstupu do kapsy. Červenou linkou je naznačen tvar složené látky. Na malém vloženém obrázku pak vidíte, jak bude kapsa vypadat v dalších krocích. Je to pro upřesnění, že k otvoru nerovnáme spodní hranu látky, ale musíme na látce vytvořit v místě vstupu do kapsy sklad.
Složenou kapsu našpendlíme.
Z lícové strany to bude vypadat takto. Vstup do kapsy je překrytý složenou kapsou. Máme sešpendlenou hranu, aby se nám sklad nepohnul a boky.
Vstup do kapsy kolem dokola těsně u hrany prošijeme. Tím zafixujeme překrytí vstupu do kapsy.
Díl opět otočíme rubem nahoru a složíme nahoru zbytek látky na kapsu. Tím vytvoříme kapsový váček.
Kapsový váček sešpendlíme. Špendlíme pouze kapsu, ne přední díl. Aby nám kapsa nekoukala ze saka, v přední části si ji prošijeme a později sestřihneme do obloučku.
Pokud šijete na overlocku, sestřižení hrany kapsy se vám udělalo při šití. Pokud šijete na rovnostehu (klasickém šicím stroji), tak máte kapsu prošitou do obloučku, ale švový přídavek vám stále kouká mimo sako, tak švový přídavek sestřihněte na šířku cca 9 mm. Můžete (i nemusíte, pokud váš stroj začišťování hezky nezvládá) jej začistit cikcak (entlovacím) stehem.
A kapsa je hotová. Akci s kapsou zopakujeme i na druhém předním díle a pak už jen pokračujeme dle návodu na šití saka v dalších krocích k jeho zdárnému dokončení.
Pokud střih na sako RELAX ještě nemáte a chcete si jej s námi ušít, najdete střihovou šablonu v PDF s podrobným fotonávodem na ušití v e-shopu tady.
Nově je střih na sako dostupný i v papírové podobě, takže jestli nemáte možnost tisku nebo se vám nechce střih lepit, můžete si objednat rovnou papírový střih. Ten najdete tady.
Jak jste na tom vy, už doma máte naše sako RELAX? Teď je to na chladná rána skvělý parťák. A s kapsami nebo bez? Těšíme se na vaše názory v komentářích.
Bára