Krásný den. Nevíte co už doma s dětmi hrát? Čím je zabavit? Co vyzkoušet soft petang? Musím však přiznat, že než se hra dostane k rodině a dětem, tak zabavíte hlavně sebe při šití. Sešít míček v ruce nebo na stroji chce trochu trpělivosti.
Hru pétanque známou z francouzských parků hrají většinou proti sobě dva tříčlenné týmy a mají specifické vybavení. Své koule se snaží umístit co nejblíže malé kuličce zvané „prasátko“. Naše verze je domácí. U nás ji hrajeme každý za sebe. Každý hráč má dvě koule a házíme co nejblíže malému prasátku. Pro každého hráče tedy potřebujete dvě koule. Koule musíme od sebe umět odlišit, takže od každé barvy ušijeme dvě koule a je to! Pak už stačí jen plácek a házíte.
Každá koule se skládá z dvanácti sešitých dílků. Naplněna je kroupami, aby měla hmotnost. Prasátko je do mašličky sešitý a naplnění sáček. Celou hru doplní pytlík pro skladování koulí na jednom místě.
Materiál na ušití doporučuji pevnější látku. Pokud není látka pevná, vyztužte ji z rubové strany. Já jsem na výrobu vybrala staré vzorníky potahové látky. Pro jednotlivé hráče jsem koule sestavila z odstínů červené, modré a zelené barvy. Potahová látka je pevná, první variantu jsem šila v ruce, ale to opravdu nešlo. Tak jsem vyzkoušela stroj. A ono to šlo. Doporučuji si na rubovou stranu nakreslit čáry šití ve vzdálenosti 9 mm od kraje (šijeme na šíři patky), šít pomalu a dodržet začátky a konce šití. Na začátku a konce švu zapošívat. Poslední dílek se stejně všívá v ruce, takže i tak o ruční šití nepřijdete.
Tak jdeme na šití.
Co potřebujeme:
Začínáme:
Z látky připravíme 12 kusů dílků na jeden míček. Já jsem si tvar překreslila na rub láky.
Dílky míčku vystřihneme.
Od každé barvy potřebujeme dva míčky = 2 x 12 dílků.
Dílky začneme sešívat. Šijeme na šířku patky. Na rub dílků si nakreslíme čáry pro šití ve vzdálenosti 9 mm od kraje. Pro hezké rohy šijeme od začátku po konec čáry. Na začátku a konci vždy zapošijeme (několik stehů tam a zpět).
V každém rohu se setkávají tři dílky. Používáme špendlíky nebo svorky.
Šijeme na šířku patky.
Takto vypadá sešitý míček z rubové strany. Pozor: poslední dílek přišijeme pouze ze dvou stran!
Poslední dílek je přišitý pouze ze dvou stran, aby byl dostatečný prostor pro protočení lícem ven a následné naplnění. Švové přídavky jsem nechala bez zastřihnutí.
Míček protočený lícem ven.
Sešité míčky připravené na naplnění.
Já zvolila kroupy. Pro plnění využijte váhu či odměrku, aby míčky měly stejnou hmotnost.
Naplněný míček.
Tři strany posledního dílku přišijeme skrytým stehem. U pevných látek se bude hodit náprstek a kleště.
Skrytý steh.
Hotový míček.
Prasátko. Na prasátko je použit postup šití drápku. Postup zde.
Set soft petangu.
Aby se míčky nehledaly, máme na ně sáček. Sáček ušijete podle stejného postupu jako sáčky na nákupy. Více zde.
Přeji všem klidné dny a co nejvíce zábavy a smích v rodinném životě.
Dáša